Kaaresvirralle 300. ottelu, Foremanille 400. torjunta

20.3.2008 Korisliigan keskiviikkoisella kierroksella nähtiin kaksi tilastollista rajapyykin saavutusta. Kouvojen Samu Kaaresvirta pelasi 300. runkosarjaottelunsa ja Joensuun Katajaa edustava konkari Andre Foreman torjui runkosarjassa 400. heittonsa.

27-vuotias ja 193-senttinen Kaarinan Uran kasvatti Kaaresvirta aloitti pääsarjapelinsä syyskuussa 1998 joukkueenaan turkulainen Piiloset. Turusta Kaaresvirta siirtyi Salon Vilppaaseen ja edelleen Kouvoihin, jonka riveissä hänellä on menossa nyt viides liigakausi. 

Kaaresvirta on heittänyt urallaan runkosarjapisteitä 2010 (keskiarvo 6,7) ja yhden ottelun ennätys on 39 pistettä. Otteluita pudotuspeleissä Kaaresvirralle on kertynyt 36 ja komeimmat saavutukset ovat Suomen mestaruus 2004 (Kouvot) sekä Suomen cupin voitto 1999 (Piiloset). 

38-vuotias ja 198-senttinen Andre Foreman torjui keskiviikkona Uudessakaupungissa kerran ja sai samalla 400 torjuntaa täyteen. Jo kymmenettä kauttaan Korisliigassa pelaava Foreman on kaikkien aikojen torjuntatilastossa kakkosena. Parempaan on kaikkina aikoina pystynyt ainoastaan Pekka Markkanen (541). 

Suomessa ensimmäisen kerran jo kaudella 1994-95 pelannut Andre Foreman on urallaan voittanut kaksi Suomen mestaruutta (LrNMKY 2005, 2006), yhden SM-hopean (Kataja 2003), kaksi SM-pronssia (Lahti 2001, Kataja 2002) sekä kaksi Suomen cupia (Kataja 2002, LrNMKY 2005).



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

1.6.2026 12:15 Korisliiga

Simeon Stefanovic Vilppaan takakentälle

Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.

1.6.2026 12:11 Korisliiga

Kehittyneimpänä palkittu Riku Korhonen Lahti Basketballiin

Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.

29.5.2026 10:04 Korisliiga

Trey Niemi ja Tommy Murr Korihaiden takakentälle

Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.

26.5.2026 15:06 Korisliiga

Elias Eerikinharju Hongan miesten takakentälle myös tulevalla kaudella

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

Näytä lisää vastaavia