FIBA Approved Coach hyväksytään myös kansainvälisen koripallovalmentajajärjestön (WABC) jäseneksi.
Syksyn 2006 hakuprosessin myötä Suomesta Fiba Approved Coach -lisenssin sai 58 valmentajaa. Myös kaikkien syksyllä 2006 tunnustuksen saaneiden henkilöiden tulee hakea tunnustusta uudelleen alla olevien ohjeiden mukaisesti. Henkilöt, jotka eivät ole viimeisen viiden vuoden aikana toimineet aktiivisesti valmennustehtävissä eivät voi tunnustusta hakea.
Suomessa lisenssiä tulee hakea valmentajan ammattitutkinnon tai erikoisammattitutkinnon (tasot IV ja V) suorittaneet yli kymmenen vuotta valmentaneet koripallovalmentajat. Hakemuksen voi täyttää seuraavalla lomakkeella. Lomake tulee olla täytettynä viimeistään sunnuntaina sunnuntaina 7. helmikuuta.
Hakemukset käsitellään yksilöllisesti
Jokainen hakemus käsitellään yksilöllisesti Suomen Koripalloliiton valmennuksen ja koulutuksen johtoryhmän toimesta. Hakemusten perusteella Koripalloliitto valitsee ne valmentajat, joille kansainvälistä tunnusta haetaan. Lähtökohtaisesti valinta kohdistuu yli 10 vuotta valmentaneisiin ja aktiivisesti valmentajina työskenteleviin Suomen Valmentajayhdistyksen (FABC) valmentajiin, jotka
- ovat valmistuneet Jyväskylän Yliopiston liikuntabiologian laitokselta tai sen edeltäjiltä
- tai ovat hyväksytysti suorittaneet valmentajan ammatti- tai erikoisammattitutkinnon (AVT, VeAT)
- tai ovat hyväksytysti suorittaneet Koripalloliiton korkeimman valmentajatutkinnon (HKVT, KVT) sekä omaavat kokemusta kansainvälisestä koripallosta ja/tai siviilikoulutus ja työhistoria tukevat valintaa
FIBA Approved Coach – tunnustusta voivat Suomen Koripalloliiton kautta hakea vain Suomen kansalaiset.
Tunnustuksen hakeminen Kansainväliseltä Koripalloliitolta maksaa 15 euroa.
Hyväksytyt valmentajat julkaistaan maaliskuun 2010 alussa.
Lisätietoja FIBA Approved Coach – tunnustuksesta ja valintaprosessista antavat
Henrik Dettmann, henrik.dettmann@koripalloliitto.fi, p. 0400-50 61 84
Antti Koskelainen, antti.koskelainen@koripalloliitto.fi p. 044–906 6069
