4.6.2024 12:54 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö ja Niina Sedano ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Kuva: Ville Vuorinen
Joensuulaislähtöinen Sedano aloittaa nyt kolmannen kautensa Pyrinnön liigajoukkueessa ja jatkaa samalla myös joukkueen kapteenina. Edelliskaudella Niina tilastoi pelaamissaan 29 ottelussa keskimäärin 4,6 pistettä ja 4,6 levypalloa tehoin 7,2. Erityisesti vahvana puolustuspelaajana tunnettu Niina kantoi kiitettävästi vastuuta kevään pudotuspeleissä ja kirjautti viidessä kohtaamisessa Forssan Alun kanssa pistekeskiarvoksi 7,0 ja teholukemaksi 10,2.
– Upea juttu, että Niina jatkaa Pyrinnössä. Niinasta on tullut viimeisen kahden vuoden aikana erittäin tärkeä pelaaja meille niin kentällä kuin sen ulkopuolella. Alla on jo kaksi hyvää kautta Korisliigassa, mutta uskon että kehitystä on vielä luvassa ja tulevalla kaudella tullaan näkemään entistäkin parempia otteita, ennustaa naisten päävalmentaja Petteri Molenius seuran tiedotteessa.
– Ilonen oon, kun syksyllä saan taas laittaa punasta päälle. Kesätreenit on lähteny hyvin käyntiin ja innolla ootan kyllä, mitä ens kausi tuo tullessa meijän joukkueelle, Sedano kommentoi.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.