30.9.2011 Korisliigan runkosarja jatkui perjantaina kotivoittojen merkeissä, kun Kauhajoen Karhu kukisti Salon Vilppaan 86–65 (36–40) ja Torpan Pojat otti Helsingissä niukan kirivoiton KTP:stä 73–71 (34–36)-tuloksella.

Eldar Skamo kirjautti kierroksen kovimmat +/- -lukemat Kauhajoella.

Timo Heinosen tupla-tupla avitti ToPon avausvoittoon KTP:sta. Kuva: Francois Perthuis.
Karhu oli kotiavauksensa ensimmäisellä puoliskolla vaikeuksissa loukkaantumiskierteessä olleen Vilppaan kanssa, mutta otti pelin haltuunsa kolmannesta jaksosta alkaen, joka päättyi kotijoukkueelle 26–11. Päätösjaksolla Karhu keskittyi voittonsa varmistamiseen.
– Olimme alussa jäässä, mutta sitten peli aukesi ja saimme etenkin puolustuksen toimimaan, totesi Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara.
Karhun tehomies oli hyvässä heittovireessä ollut Kelly Beidler (19/6/3 riistoa), jota tahditti Clevin Hannah (15/5/4 syöttöä). Laituri Eldar Skamo (9/9/3 riistoa) kentällä viettämän 28 peliminuutin +/- -saldoksi kirjattiin huikea +26. Joukkueesta puuttui maajoukkuelaituri Vesa Mäkäläinen.
Vajaamiehisestä Vilppaasta yli kymmenen pisteen pääsivät Junior Hairston (16/12) ja Emmanuel Holloway (11/1/3 riistoa).
Edelliset kaksi päivää Liettuassa kansainvälisen VTB United -liigan karsinnoissa urakoineen helsinkiläisen ToPon otteluruuhka jatkui kotiavauksessa Töölön Kisahallissa.
ToPo tuskaili pitkään KTP:n hyvin rullanneen joukkuepuolustuksen pihdeissä, mutta viimeisen kolmen minuutin aikana takamies Chase Griffin johdatti joukkueensa kahdeksan pisteen takaa kahden pisteen voittoon. Ratkaisukorin upotti Jonathan Heard 24 sekuntia ennen loppua.
– Tulimme puoliltapäivin reissusta ja joukkue oli varmasti väsynyt, mutta ihme kyllä pelin loppuhetkillä vastustaja näytti väsyneemmältä. Saimme jostain energiaa ja jaksoimme kääntää pelin eduksemme, hämmästeli ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
Pitkään virhevaikeuksissa ollut Griffin (15/6), ratkaisukorin upottanut Heard (13/4) sekä väkevää työtä korin läheisyydessä tehnyt Timo Heinonen (12/13) olivat ToPon tehokkaimmat. KTP:n vahvimmasta panoksesta vastasivat väkivahva sentteri Timothy Blue (23/13/3 syöttöä), Jukka Matinen (14/6) sekä Terrell Bell (11/11/2 blokkia).
(STT)
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.