4.12.2013 21:10 Naisten Korisliigan Keski-Suomen paikalliskamppailu päättyi vierasjoukkue HoNsU Jyväskylän voittoon Äänekosken Huimasta 55-59 (27-33). Erinomainen puolustus oli jälleen jyväskyläläisten syömähammas tiukassa ottelussa, jonka Nikki Speed ratkaisi lopulta vapaaheittoviivalta.

HoNsUn takamies teki Huimaa vastaan 17 pistettä. Kuva: Tytti Nuoramo.
HoNsU onnistui pakottamaan kotijoukkueen vaikeisiin heittoihin läpi ottelun, mutta aktiivinen hyökkäyslevypallopelaaminen piti Huiman pystyssä. Herhiläiset voittivat levypallot peräti 52-38, mutta eivät onnistuneet hyödyntämään kakkospalloja tarvittaviksi pisteiksi.
- Vastustajan pitäminen 55 pisteessä on aina hyvä juttu, vaikka he saivatkin 20 hyökkäyslevypalloa. Joukkueena lopulta voitettiin ja onnistuttiin löytämään vapaita pelaajia, HoNsUn päävalmentaja Tuomas Oja kommentoi.
Speed oli HoNsUlta jälleen vauhdissa 17 pisteellä, 8 levypallolla ja 6 syötöllä. Minna Sten (16/10) ja Kaisa Lind (12/1) pääsivät myös kaksinumeroisille pisteluvuille.
Äänekoskelta parhaimmat tehot nakuttivat Jordan Madden (22/11) ja Kenya Robinson (14/15).
Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.
Kesäkuussa 2027 Espoossa pelattaviin naisten koripallon EM-kotikisoihin haetaan nyt tapahtumalähettiläitä eri puolilta maata.
Lastenvalmennusverkosto on Suomen Koripalloliiton ja Kolmen Kampuksen Urheiluopiston järjestämä täydennyskoulutusohjelma suomalaisen lasten valmennuksen kehittämiseksi ja arkisen seuratoiminnan auttamiseksi.
Kolmanteen MM-karsintaikkunaan valmistautuvan Susijengin kesä on täydessä käynnissä. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on lähettänyt 42 pelaajalle kutsun alkukesän perinteiseen Open Gym -leiritykseen, jossa eturivin pelaajat niin kotimaasta, Euroopan ammattilaiskentiltä kuin Atlantin takaakin kerääntyvät yhteen.
Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Firenzen historiallinen kaupunki on tullut tutuksi suomalaiselle pyörätuolikoripalloilija Sini Paukkerille. Italiassa, jossa lajin taso on maailman huippua, päivät rytmittyvät kovan treenin, opintojen ja kulttuuristen sopeutumisten ympärille.
Naisten ja miesten 3x3-maajoukkueet ovat aloittaneet yhteisen valmistautumisensa kohti kesän kansainvälisiä haasteita, ja edessä ovat EM-karsinnat Slovakian Košicessa 13.–14. kesäkuuta.
Koripalloliitto vaihtaa kaikissa valtakunnallisissa aikuisten ja nuorten sarjoissa käytettävän tilastointiohjelman. Uuden ohjelman käyttöön järjestetään kesän ja syksyn aikana kohdennettua koulutusta eri tasoisille tilastonpitäjille.