Koripalloliitto järjestää erotuomarin peruskurssin Forssassa

Koripalloliitto järjestää erotuomarin peruskurssin 1.11. ja 5.11.2012 iltoina Forssassa

Koripalloliitto järjestää erotuomarin peruskurssin Forssassa Feenikissä seuraavasti:

Erotuomarin peruskurssi

• torstai 1.11.2012 , klo 17:30-21:00, Feeniks, ruokala

• maanantai 5.11.2012, klo 17:00-18:30, Feeniks, salissa saliosuus

• maanantai 5.11.2012. klo 18:30-21:00, Feeniks, ruokala

• Feeniks, Lallintie 1, Forssa

• kouluttajana Raimo Erkkilä

Erotuomarin peruskurssi

Kenelle

Kurssi on tarkoitettu erotuomaritoimintaan mukaan haluaville. Kurssin alaikäraja on 15 v. Kurssin hyväksytysti suorittaneet tulevat toimimaan nuorisoerotuomareina virallisissa alueen nuorten sarjaotteluissa.

Sisältö

Koulutuksessa perehdytään erotuomarina toimimisen alkeisiin luentotilassa ja harjoitellaan liikkumista ja viheltämistä salissa.

Varustus

 

Työskentelyä luentotilassa ja salissa, varustuksena muistiinpanovälineet salivarustus kurssin 2. iltana (kurssilaiset osallistuvat itse tekemällä/kokeilemalla saliharjoitukseen).

Kurssin hinta

Kurssinhinta on 50 euroa, mikä sisältää koulutuksen ja materiaalit. Maksu laskuetaan kurssin jälkeen.

Läntisen alueen seuroille läntinen alue maksaa osallistumismaksun.

Materiaali

 

• Koripallon viralliset pelisäännöt

• Perusopas

• Alueen sarjamääräykset

• Erotuomaripilli

Peruskurssi on erotuomarikoulutuksen ensimmäinen kurssi, kesto 6 h. Tällä koulutuksella tulee Nuorisoerotuomariksi ja saa määräaikaisen oikeuden toimia nuorten virallisissa sarjaotteluissa

ILMOITTAUDU KURSSILLE TÄSTÄ

Päivitetty