Koripalloliitto järjestää erotuomarin peruskurssin Laajasalossa, Helsingissä

Koripalloliitto järjestää erotuomarin peruskurssin lauantaina 22.9.2012 Laajasalossa, Helsingissä.

Koripalloliitto järjestää erotuomarin Laajasalossa, Helsingissä

Erotuomarin peruskurssi

  • lauantai 22.9.2012 klo 11:00-18:00
  • Laajsalon palloiluhallin kerhotila, Sarvastonkaari 23, 00840 Helsinki
  • kouluttajana Raimo Erkkilä

Erotuomarin peruskurssi

Kenelle

Kurssi on tarkoitettu erotuomaritoimintaan mukaan haluaville. Kurssin alaikäraja on 15 v. Kurssin hyväksytysti suorittaneet tulevat toimimaan nuorisoerotuomareina virallisissa alueen nuorten sarjaotteluissa.

Sisältö

Koulutuksessa perehdytään erotuomarina toimimisen alkeisiin luentotilassa ja harjoitellaan liikkumista ja viheltämistä salissa.

Varustus

Työskentelyä luentotilassa ja salissa, varustuksena muistiinpanovälineet salivarustus kurssin 2. iltana (kurssilaiset osallistuvat itse tekemällä/kokeilemalla saliharjoitukseen).

Kurssin hinta

Kurssinhinta on 50 euroa, mikä sisältää koulutuksen ja materiaalit. Maksu laskuetaan kurssin jälkeen.

Materiaali

• Koripallon viralliset pelisäännöt

• Perusopas

• Alueen sarjamääräykset

• Erotuomaripilli

Peruskurssi on erotuomarikoulutuksen ensimmäinen kurssi, kesto 6 h. Tällä koulutuksella tulee Nuorisoerotuomariksi ja saa määräaikaisen oikeuden toimia nuorten virallisissa sarjaotteluissa

ILMOITTAUDU KURSSILLE TÄSTÄ

Päivitetty