Liigalisenssin kriteereitä on asetettu paitsi urheilulliselle menestykselle myös peliolosuhteille, liigaseurojen hallinnolle ja organisaatiolle sekä talouden vakavaraisuudelle. Korisliigan seuroilta on joka kevät pyydetty selvitykset niiden organisaatiosta ja taloudesta, mutta laajemmin tarkasteltuna järjestelmä on viimeksi ollut käytössä keväällä 2000.
– Kun liittohallitus poisti keväällä ulkomaalaiskiintiöt kaikista suomalaisista koripallosarjoista, kävi talouskeskustelu kuumana. Liigalisenssijärjestelmän käyttöönotto on Koripalloliiton tapa selvittää seurojen toiminnallinen ja taloudellinen tilanne pelikauteen lähdettäessä, kertoo Koripalloliiton toiminnanjohtaja Markku Salmikivi.
Seuran talouteen liittyvissä liigalisenssikriteereissä vaaditaan mm. kaikkien velvoitteiden suorittamista tai niistä sopimista Koripalloliitolle, liiton jäsenseuroille ja kansainväliselle koripalloliitolle, verottajalle, vakuutusyhtiöillesekä joukkueen pelaajille, valmentajille, muille joukkueen jäsenille ja toimihenkilöille.
Peliolosuhteiden puolesta joukkueilta vaaditaan liigalisenssikriteereissä mm. vähintään 750 katsojaa vetävää peliareenaa, joka täyttää lisäksi virallisten pelisääntöjen asettamat vaatimukset.
Liigalisenssikriteerien täyttymistä on valvonut erillinen arviointityöryhmä. Työkaluinaan sillä on ollut mm. seurojen tilinpäätös ja tilintarkastuskertomus viimeksi päättyneeltä tilikaudelta, seuran tulevan kauden toimintasuunnitelma ja talousarvio, verottajan antama todistus seuran verojen maksamisesta tai verovelkatodistus sekä vakuutusyhtiön todistus päättyvän pelikauden aikana maksetuista seuran pelaajien vakuutusmaksuista.
Saatujen selvitysten perusteella Koripalloliiton liittohallitus on päättänyt myöntää liigalisenssin kaikille siihen pelillisesti oikeutetuille 12 seuralle. Muutamalta seuralta saatiin pyydetyt lisäselvitykset kesäkuun loppuun mennessä. Kaikki seurat täyttivät niille asetetut ehdot ja näin ollen ne kaikki myös pelaavat Korisliigassa pelikaudella 2006-07.
Korisliiga käynnistyy lauantaina 30.9. täydellä pelikierroksella. Korisliigan runkosarjassa pelataan kaikkiaan 264 ottelua. Viimeinen sarjakierros on ohjelmassa 24.3.2007. Pudotuspelit käynnistyvät 28.3.2007 ja Suomen mestari on selvillä viimeistään kuukautta myöhemmin.
Lisätietoja liigalisenssikriteereistä löytyy Koris.netin materiaalisalkusta. Korisliigan pelitavasta ja otteluohjelmasta 2006-07 löytyy puolestaan lisää tästä.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/