
Cremona oli nipistää vierasvoiton jo varsinaisen peliajan lopulla, mutta vieraiden 62-67-johto hiipui neljännen jakson viimeisen puolitoistaminuuttisen aikana Ronald Steelen ja Daniele Cinciarinin onnistumisiin.
Jatkoajalla Cremona antoi kuitenkin ensi-iskun, kun Jarrius Jackson, Tuukka Kotti ja Aaron Johnson johdattivat vieraat kuuden pisteen karkumatkalle. Kotijoukkue poikkesi vielä pisteen päässä, mutta ratkaisevilla hetkillä Cremona pakotti Montegranaron vaikeisiin heittopaikkoihin ja pallonmenetyksiin.
Vaihdosta peliin tullut Tuukka Kotti viimeisteli vain 22 peliminuutissa huikean 13 pisteen ja 13 levypallon kokonaissaldon. Kotti muodosti korinaluspuolustuksellaan Cremonan puolustuksen kulmakiven, ja hänen kentällä viettämiensä minuuttien aikana Cremona vei pelitilanteet kymmenellä pisteellä.
Tyytyväinen iltaansa saa olla myös Cremonan aloitusviisikkoon kuulunut Shawn Huff, joka ehti huhkia 39 minuuttia ennen virhetilinsä täyttymistä. Huff pussitti yhdeksän pistettä ja noukki kuusi levypalloa.
Cremona on voittanut viidestä ottelustaan kaksi. Ensi viikolla joukkue kohtaa kotonaan Acea Rooman.
Sutor Montegranaro – Vanoli Cremona 74-80 (15-10, 26-26, 41-47, 67-67)
Montegranaro: Ronald Steele 14/1, Kyle Johnson 13/8.
Cremona: Lance Harris 21/10, Tuukka Kotti 13/13.
S.Huff: Aloitusviisikossa, Minuutit 39, Pisteet 9 (2p 3-5, 3p 1-4), Levypallot 6, Syötöt 1, Riistot 1.
T.Kotti: Minuutit 22, Pisteet 13 (2p 5-7, 1p 3-10), Levypallot 13.
Korpivaaralla lähes täydellinen ilta, Heli-Girls jatkaa sarjakärjessä
Heta Korpivaaran ilta Saksan Bundesliigassa oli likimain täydellinen, kun hänen joukkueensa Heli Girls Donau-Ries jatkoi voittoisia otteitaan nujertamalla kotonaan Rhein-Main Basketsin 78–71 (35–44).
Kolmen jakson ajan Korpivaara kannatteli joukkuettaan lähes yksin, mutta sai ratkaisevalla jaksollaan onnistumisia myös joukkuetovereiltaan. Donau-Riesin päästyä rinnalle karkasi Rhein-Main Basketsin peliajatus täysin, ja kotijoukkue vei viimeiset kymmenen minuuttia 24-8.
Korpivaara nautiskeli erinomaisella heittopelillä 35 pistettä ja maustoi suorituksensa 11 levypallolla. Donau-Ries jatkaa Bundesliigan jaetulla kärkisijalla voitettuaan viidestä ottelustaan neljä.
Heli Girls Donau-Ries – Rhein-Main Baskets 78–71 (16–26, 35–44, 54–63)
Donau-Ries: Heta Korpivaara 35/11/3 syöttöä, Morgan Henderson 17/6/3 syöttöä.
RMB: Anya Covington 19/10/3 syöttöä, Denise Beliveau 18/3/4 syöttöä.
H.Korpivaara: Aloitusviisikossa, Minuutit 38, Pisteet 35 (2p 14-17, 3p 0-1, 1p 7-7), Levypallot 11, Syötöt 3, Blokit 1.
