Lassi Tuovi Dettmannin avuksi Turkkiin

Koripallomaajoukkueen päävalmentaja Henrik Dettmann saa avukseen tutun valmentajan turkkilaiseen huippuseuraan Besiktasiin. Susijengin valmennustiimiin viiden vuoden ajan kuulunut Lassi Tuovi on tehnyt Besiktasin kanssa valmentajasopimuksen, joka kattaa kuluvan pelikauden lopun sekä kauden 2015-16. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on toiminut Susijengin lisäksi viime kausina Korisliigassa LrNMKY:n päävalmentajana.

Susijengistä tuttu Lassi Tuovi on solminut 1,5-vuotisen valmentajasopimuksen Besiktasin kanssa. Aiemmin viikolla Besiktas kiinnitti jouikkueen päävalmentajaksi Henrik Dettmannin.

Istanbulissa sopimuksen allekirjoittanut 28-vuotias Tuovi kertoo asioiden tapahtuneen todella nopealla tahdilla.

– Kuulin Henkalta (Dettmann) asiasta ensimmäistä kertaa, kun hänen neuvottelunsa muuttuivat vakaviksi. Omaa päätöstä ei kauaa tarvinnut miettiä, ja olen tästä mahdollisuudesta tietysti tavattoman onnellinen ja kiitollinen, Tuovi kertoo.

Tuovi jättäytyi viime keväänä seuravalmennuksesta ja siirsi katseensa ulkomaille sekä valmennuksen opiskeluun. Toisen Susijengi-valmentajan Jukka Toijalan lailla Tuovi kiersi syksyn Eurooppaa eri seurojen vieraana. Besiktas-mahdollisuuden valjetessakin Tuovi oli yhdessä Toijalan kanssa Yhdysvalloissa opintomatkalla. Kaksikko vietti viime viikot Los Angelesissa eri yliopistojen sekä maineikkaan Los Angeles Lakersin harjoituksia seuraten.

– Olen tämän kauden ajan odottanut töitä vain ulkomailta, vaikka Suomestakin on tullut tulevaisuuteen hienoja tarjouksia arvostamiltani seuroilta. Nyt kaiken jälkeen on helppo sanoa, että jos ei välillä heittäydy tyhjän päälle, ei monia unelmia voi koskaan saavuttaa.

Tulevaa seikkailuaan Dettmannin kanssa Tuovi odottaa innolla.

– Kyllä siinä karjalaispoika varmasti hieman pudistelee päätään, kun toukokuun alussa tekee valmisteluja viikon sisään pelattaviin Fenerbache- ja Efes-otteluihin. Niistä asioista ei ole uskaltanut unelmoidakaan, Tuovi naurahtaa.

”Urheiluihmisen paratiisi”

Sekä Dettmann että Tuovi ovat jo matkustaneet Istanbuliin ja olivat paikalla, kun Besiktas kohtasi lauantaina Turkin liigan ottelussa Tofasin. Besiktasin vaihtopenkillä suomalaiskaksikkoa ei vielä nähty, vaan Dettmann ja Tuovi tarkkailivat uuden joukkueensa edesottamuksia katsomosta käsin. Dettmann antoi koko kauden joukkueen mukana olleiden apuvalmentajien olla vetovastuussa Tofas-ottelussa.

– Kun menee valmentamaan joukkuetta kesken kauden, on maksimoitava aika tutustua pelaajiin. Nykypäivän valmennus on puhtaasti tiimityötä, kertoo Dettmann.

– Minun pitää tutustua pelaajiin ja saada ajatusmaailmaani läpi mahdollisimman nopeasti. Lassin myötä minulla on valmennuksessa heti saman ajatusmaailman omaava valmentaja ja hänestä on heti loistavasti apua. Meillä on yhteinen todellisuus viiden vuoden yhteiskokemuksien kautta ja se auttaa meitä varmasti löytämään joukkueen kanssa yhteisen todellisuuden, Dettmann pohtii.

Dettmann on vuosien saatossa kiitellyt saamistaan opeistaan niin Eero Saarista, Jukka Manteretta kuin oppi-isäkseen nimeämäänsä Robert ”Petteri” Peterseniä. Kun huhut Tuovin mahdollisesta siirrosta Besiktasiin tulivat ensi kertaa julki, moni näki yhtäläisyyksiä Dettmannin aikanaan saamiin mahdollisuuksiin.

– Kun on riittävää osaamista, on mahdollista siirtää jo saatua perintöä eteenpäin. Tätä mahdollisuutta ei kannattanut munata. Tämä on hieno oppimismahdollisuus meille molemmille, Dettmann sanoo.

Ensikosketuksestaan Besiktasiin Dettmann pitää vaikuttavana.

– Urheiluihmiselle tämä on täydellinen paratiisi. Olosuhteet ovat kunnossa ja ammattiurheiluorganisaatio taustalla. Kiitollinen pitää olla, että tällaisen mahdollisuuden saa, päättää Dettmann.

Lisätiedot: ”Henrik Dettmann siirtyy turkkilaisseura Besiktasin päävalmentajaksi