Lehtoranta: ”Helppo pelata, kun ympärillä hyvä joukkue”

Linda Lehtorannan pelifilosofia on yksinkertaisuudessaan kaunis: kova puolustus palkitaan hyökkäyspäässä. Puolustaminen on Peli-Karhujen Linda-Lotta Lehtorannan tavaramerkki. Kaksinkertainen naisten SM-sarjan vuoden puolustaja on tehnyt kuluvalla kaudella vakuuttavaa jälkeä myös hyökkäyspäässä.

Linda-Lotta Lehtoranta ja PeKa etenivät välieriin lähettämällä Huiman kesälomille.

Vasta 21-vuotias kotkalaistakamies on viimeistellyt reilut 16 pistettä ottelua kohden. Lehtoranta kiittää onnistumisista joukkuetovereitaan.

– Oma pelini on kulkenut yllättävän hyvin. Minun on ollut helppo pelata, sillä ympärilläni on niin hyvä joukkue.

SM-sarjan toisella sijalla majailevan PeKan kokoonpano vilisee kovia suomalaisnimiä. Joukkueessa pelaavat muun muassa naisten maajoukkueesta tutut Reetta Piipari ja Kaisa Höök. Lehtoranta on tyytyväinen joukkueensa suorituksiin.

– Olemme pelanneet hyvin sarjan kärkijoukkueita vastaan ja voittaneet muun muassa Catzin. Joitakin pieniä notkahduksia on tietysti tapahtunut, mutta pääosin kausi on mennyt odotusten mukaisesti.

Lehtorannan henkilökohtaiset onnistumiset eivät ole sattumaa, vaan kovan työn tulosta. Naisten maajoukkueen kanssa vietetty kesä kasvatti sekä takamiehen pelitaitoja että itseluottamusta. Sarjakaudella Lehtoranta on halunnut kehittää myös henkilökohtaisia taitojaan – niin heikkouksia kuin vahvuuksiakin.

Suomen mestaruus ja eurokentät mielessä

Sinnikäs harjoittelu on merkinnyt Lehtorannan roolin kasvamista joukkueessa ja yhä suurempaa vastuuta. Takamiehen peliminuutit, liki 34 minuuttia ottelua kohden, ovat joukkueen korkeimmat. Lähivuosina Lehtorannan mielessä siintävät haasteet uusissa maisemissa.

– Tavoitteeni on päästä pelaamaan johonkin Euroopan ammattilaissarjaan. Unelmani on pelata Espanjassa, tai jossakin muussa Etelä-Euroopan maassa kuten Kreikassa.

Unelman toteutuminen vaikuttaa yhä todennäköisemmältä. Maajoukkuekesä vahvisti Lehtorannan ammattilaishaavetta entisestään, ja Euroopan suunnassa oltiin kiinnostuneita nopeasta takamiehestä. Lehtoranta jäi kuitenkin toistaiseksi Suomeen. Päätös saattoi olla hyvä, sillä Lehtoranta pelaa tähänastisen uransa parasta kautta.

Koripallo kuuluu tiiviisti Lehtorannan – tai pikemminkin Lehtorantojen elämään. Isoisko Laura pelaa niin ikään PeKa:ssa, pikkuveli Joonas Korisliigaa KTP:ssä ja isoveli Juho Katajassa.

– Ei ole sellaista päivää, jolloin koripallo ei jollain tavalla olisi mukana kuvioissa, Lehtoranta sanoo ja nauraa.

Koripallo on perheen yhteinen juttu, mikä on Lehtorannan mukaan ehdoton etu.

Runkosarjaa on jäljellä vielä reilut kaksi kuukautta, mutta ajatuksia voi hetkittäin suunnata jo pudotuspeleihin. Lehtoranta haluaa säilyttää oman suoritustasonsa myös kauden ratkaisupeleissä.

Edellisen kauden huipennus meni Lehtorannan mukaan hivenen penkin alle: Lehtorannan ja PeKan mitalipelit päättyivät pronssiin. Tänä vuonna puhaltavat uudet tuulet.

– Kyllä me lähdemme Suomen mestaruutta hakemaan, Lehtoranta toteaa päättäväisyyttä äänessään.

Linda-Lotta Lehtoranta on pelannut kuluvalla kaudella PeKa-paidassa kaikki 18 SM-runkosarjan ottelut 16,3 pisteen, 3,0 levypallon, 2,3 syötön ja 2,4 riiston keskiarvoilla. Kahden pisteen heitoistaan Lehtoranta on upottanut peräti 67 prosenttia. Urallaan Lehtoranta on pelannut 25 naisten maaottelua.

Lisätiedot: Linda-Lotta Lehtorannan SM-sarjatilastot

Päivitetty