Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Andre Gustavsonin jyvä oli kohdallaan niin läheltä kuin kaukaakin. Kuva: Janne Yli-Korhonen

Kauhajoki ja Kataja Basket väänsivät kiitettävän tiukasti kolmannessa välieräkohtaamisessaan, mutta lopulta Kauhajoki oli tälläkin kertaa piirun parempi. Ottelu päättyi lukuihin 87–79 (43–37), ja sarja on nyt tilanteessa 3–0. Mahdollisesti ratkaiseva ottelu pelataan tiistaina 15. huhtikuuta.

Selkein ero tänään näkyi levyjen alla. Kauhajoki voitti hyökkäyslevypallot 14–7 ja levypallot kaiken kaikkiaan 46–34. Joukkueen vahvimpiin esiintyjiin kuuluivat Setric Millner Jr. 26 pisteellä ja kuudella levypallolla sekä Eemi Luukkonen 15 pisteellä ja kuudella levypallolla.

Katajan tehomies kentällä oli Zaccheus Darko-Kelly, joka kirjautti 27 pistettä, viisi levypalloa ja viisi riistoa. Joukkuetoveri Henri Permanto pussitti kahdeksan pistettä ja antoi analyysinsä pelitapahtumista:

– Meille tuli pallonmenetyksiä jälleen paljon, ja kaikki 50–50-tilanteet tuntuivat pomppivan lopulta Karhulle. Pienistä asioista se on kiinni, ja niitä lähdemme tiistain alla parantamaan.

Ottelutilastot

Päivitetty