– Tämä on vuoden hauskin koulupäivä, mutta ehdottomasti myös vuoden hauskin työpäivä!
Näin kuvaili Loimaan Pirkka Street Basket -tapahtumaa K-Citymarket Loimaan kauppias Mari Koenkytö. Hänellä on pitkä kokemus Pirkka Street Basket -tapahtumista monelta kantilta:
– Tätä tapahtumaa aina odottaa kovasti joka vuosi. Työpuolen lisäksi koripallo on perheessämme rakas harrastus, kaikki lapset ovat osallistuneet näihin tapahtumiin ensin pelaajana ja sittemmin talkoolaisena. Täällä on tuttu talkooporukka, jonka kanssa on aina mukava tehdä hommia. Teemme LoKoKon kanssa muutenkin paljon yhteistyötä, ja Pirkka Street Basket on sen luonteva osa.
Talkoolaiset saavat paljon kiitosta myös Loimaan Korikonkareiden puheenjohtajalta Aapo Savolta:
– Erityisen hienoa on, että meillä oli tänään kenttävalvojina ja talkoolaisina 20 nuorta, jotka ovat osallistuneet aiemmin pelaajina mutta nyt haluavat osallistua päivään muissa rooleissa. Seurassamme on mahtavia talkoolaisia, ja saimme jälleen järjestettyä yhden kiertueen suurimmista tapahtumista. Hieno juttu että katukorisperinne jatkuu Loimaalla tauon jälkeen näin vahvana. Osallistujat ovat tulleet tänne juuri oikealla mielellä, ja kaikilla näyttää olevan hauskaa.
Ja hauska päivä olikin! Pelien lisäksi kiertuerekan edusta täyttyi jälleen tanssijoista ja kenttien laidalta kuului kovaäänistä kannustusta. Tapahtumassa vierailleiden Bisons-pelaajien nimmarit olivat myös haluttuja, ja käynnissä oli jatkuvasti myös haastepelit Vesa Heinosta, Teemu Knihtistä, Joona Airennetta ja Eemeli Holloa vastaan.
Pirkka Street Basket jatkuu tiistaina 3.5 Raumalla!
