Huffin jalkapohjasta on murtunut luu ja vamma vaatii leikkauksen.
– Toipumiseen menee optimistisenkin arvion mukaan kuutisen viikkoa. Käytännössä kausi taitaa olla osaltani ohi, kertoo 197-senttinen Huff harmissaan.
Espoon Hongasta yliopistokentille siirtyneen Huffin loukkaantuminen tapahtui vapaa-ajalla.
– Olin pelailemassa kavereiden kanssa ja luu murtui, kun putosin toisen pelaajan jalan päälle.
Yhteensä 15 ottelustaan 11 voittanut Valparaiso ja Huff ovat pelanneet hyvää kautta. Huff on pelannut ottelua kohden keskimäärin 19,6 minuuttia, joiden aikana hän on heittänyt 7,5 pistettä, ottanut 4,0 levypalloa ja antanut 1,1 koriin johtanutta syöttöä.
Torpan Pojissa uransa aloittaneen Huffin kahden pisteen heitot ovat pudonneet 50:n, kolmoset 46,9:n ja vaparit 77,8 prosentin tarkkuudella. Tilastolliset hänen parhaat pelinsä osuivat tammikuuhun, kun hän heitti kuusi viimeistä otteluaan voittaneelle Valparaisolle 18 pistettä Oaklandia ja Longwoodia vastaan.
Tällä kaudella kahdessa ottelussa aloitusviisikossa ollut Huff toi vaihtopenkiltä Valparaison peliin mukavasti lisää tehoja onnistuen viimeisissä otteluissa varsinkin kolmen pisteen kaaren takaa.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/pelaajat_usa_ssa/