Marcel Jones korvaa Karhu-miehistössä Bowmanin

Kauhajoen Karhu on viikko ennen Korisliiga-kauden alkua päättänyt tehdä muutoksia joukkueeseensa. Oregon Staten kasvatti Marcel Jones saapuu vahvistamaan sarjanousijan kokoonpanoa. Tilaa hänelle tekee AJ Bowman.

Jones (203 cm, 100 kg) valmistui Oregon State –yliopistosta 2008 ja oli yliopiston 34. pelaaja, joka teki yli 1.000 pistettä Oregon Staten oranssissa paidassa. Hän oli osallistumassa myös NBA Draftiin vuonna 2007, mutta veti kuitenkin nimensä pois ja kävi yliopiston loppuun.

Ennen ilmoittautumistaan NBA Draftiin Jones teki keskiarvoikseen 15,3 pistettä ja 5,7 levypalloa. Kaudella 2007-08 miehet tehot olivat 10,4 pistettä ja 5,7 levypalloa. Yliopistouran jälkeen Jones pelasi Uuden-Seelannin NBL-liigaa Manawatu Jets –joukkueessa ja oli runkosarjan korintekijäkakkonen 27,6 pisteen keskiarvollaan. Levypalloja Jones napsi runkosarjassa keskimäärin 9,8. Tällä kaudella Jones oli koeajalla Saksan Bundesliigassa, mutta sopimusta ei syntynyt.

Karhu päätyi vapauttamaan AJ Bowmanin, koska harjoitusottelut osoittivat, että joukkue tarvitsee hieman kookkaamman pelaajan.

– Olen pahoillani, että joudumme tässä vaiheessa vaihtamaan pelaajaa. AJ Bowman on erinomainen pelaajana ja sopeutui joukkueeseen todella hyvin. Näitä ratkaisuja täytyy kuitenkin katsoa pidemmällä tähtäyksellä ja tavoitteena on menestyvä joukkue. Olisimme saattaneet jäädä tietyissä peleissä vähän liian pieniksi ilman tätä vaihdosta ja kun tuli ilmi, että Marcel Jonesin kaltainen pistenikkari oli saatavissa, ryhdyimme toimeen, kommentoi Greg Gibson, Kauhajoen päävalmentaja.

Lisätiedot: Kauhajoen Karhun nettisivut

Päivitetty

Henkilöt

Kategoriat

,