Mikael Aalto jatkaa Korihaissa

5.8.2024 11:00 Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen sentteri Mikael Aallon kanssa. 29-vuotias Aalto aloittaa lokakuussa kuudennen Korisliiga-kautensa ja kolmannen Korihaiden paidassa.

Kuva: Ville Vuorinen

Kesän aikana pitkään tulevaisuuttaan koripallon saralla pohtinut Aalto kertoo, että on mukavaa ja turvallista jatkaa tutussa ympäristössä, jossa kokee olevansa haluttu pelaaja.

– Turha lähteä merta edemmäs kalaan, niin kuin sanotaan. Kiva jatkaa paikassa, jossa tietää miten hommat toimivat. Korihait oli koko kesän aktiivisia keskusteluissa, joten mukava jatkaa sellaisessa paikassa, jossa tosissaan kokee olevansa haluttu, Aalto kommentoi.

208-senttinen Aalto pelasi viime kaudella parhaimman kautensa Korisliigassa. 32 ottelussa pisteitä syntyi keskimäärin 13,1 pistettä ja levypalloja tarttui 4,8 per ottelu 21 minuutin peliajalla. Korisliigan pistetilastossa Sipoon Hukkabasketin kasvatti oli viidenneksi paras kotimainen pelaaja.

Korihaiden neljässä pudotuspeliottelussa Aalto oli haiparven paras pistemies 17,5 pisteen keskiarvolla ja rikotuin pelaaja lähes viidellä hankitulla virheellä vastustajalle.

Kauteen mahtui erinomaisia, mutta myös erittäin raskaita jaksoja, niin henkisesti kuin fyysisesti. Päällimmäisenä mieleen kuitenkin jäivät onnistumiset joukkueen kanssa.

– Meillä oli hieno kausi viime vuonna, mistä saatiin nauttia. Keväällä jätkien kanssa harmiteltiin, että olisi vielä ollut bensaa tankissa enemmän, mutta hienoista koetuista hetkistä saa ammentaa motivaatiota ensi kauteen, Aalto pohtii.

Kaiken kaikkiaan Aalto on pelannut Korisliigassa 141 ottelua Korihaiden ja KTP-Basketin riveissä. Divisioona A:ssa hän pelasi vuosina 2018–22 Turussa murskaavilla 22,7 pisteen ja 11,6 levypallon keskiarvoilla.

Ensi kautta kohden Aalto lähtee, kuten aina, intoa ja odotusta täynnä. Korihaiden joukkueessa on ensi kaudella paljon vanhaa mutta myös uutta, mikä tuo oman mielenkiintonsa aina kauteen lähdettäessä.

– Saadaan varmasti siisti kausi aikaiseksi, Aalto päättää.

Korihaiden sopimustilanne kaudelle 2024–2025

Takamiehet

  • Bojan Sarcevic (sopimus vuoteen 2026 asti)
  • Joni Herrala (2026), Viljami Arvonen (2025+1)
  • Thomas Vehmanen (2025)

Laiturit

  • Roni Ahvenjärvi (2026)
  • Kalle Peltonen (2025)

Sentterit

  • Veeti Helakorpi (2026)
  • Mikael Aalto (2025)

Henkilöt

Asiat

 
24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

Näytä lisää vastaavia