Laura Hamdi ja Teemu Salmenaho ovat todellisia Unified-koripalloaktiiveja. Mäntsäläläinen Salmenaho pelaa ja valmentaa Vantaalla PuHun riveissä ja Turussa opiskeleva Hamdi toimii kotipaikkakunnallaan BC Nokian joukoissa partneripelaajana sekä valmentajana.
Unified-koris on rikastuttanut molempien elämää jo lähes vuosikymmenen ajan eikä kummankaan ole vaikea löytää syitä sille, miksi toiminta on vienyt mennessään.
– Näissä piireissä on niin hyvä yhteishenki. Kaikkia kohdellaan samalla tavalla ja kaikista nähdään parhaat puolet. Tunteet näkyy aidosti eikä kenenkään tarvitse esittää mitään. Tässä oppii hirveästi elämänarvoista, Hamdi luettelee.
Myös Salmenaho korostaa hyvän ja iloisen ilmapiirin merkitystä Unified-koripallossa.
– Minulle se on tosi yhteisöllistä peliä oman joukkueen kanssa ja muidenkin joukkueiden kanssa, vaikka ollaan vastakkain.
Unified-koripallossa kehitysvammaiset ja muut erityistä tukea tarvitsevat urheilijat sekä vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa. Yhteisöllinen ja vauhdikas laji on vienyt kaksikon myös ulkomaille useampaan otteeseen ja mitä hienompiin kansainvälisiin tapahtumiin.
– Mä olen ollut Los Angelesissa maailmakisoissa, Espanjassa kutsuturnauksessa ja viime kesänä Sveitsissä ensimmäisessä 3×3-katukoristurnauksessa, Salmenaho kertoo.
Salmenaho edusti Suomen miesten Unified-joukkuetta vuonna 2015, kun maajoukkue otti ensimmäistä kertaa osaa Special Olympics-maailmankisoihin Los Angelesissa. Hamdi oli vastaavasti partneripelaajana mukana viime keväänä Abu Dhabin maailmankisoissa, joissa Suomen naisjoukkue teki ensiesiintymisensä ja sijoittui upeasti divisioonansa ykköseksi.
– Oli niin hienot kaksi viikkoa, ettei toista sellaista varmasti tule. Abu Dhabin kisat taisivat olla isoimmat, mitä tähän asti on ollut ja puitteet olivat todella hulppeat, Hamdi hehkuttaa.
Unified-korista Keski-Suomesta pohjoiseen ja itään
Suomessa Unified-koriksen suosio on kasvanut vuosi vuodelta ja tällä hetkellä koripalloa pelataan viidellä eri sarjatasolla yhteensä 20 joukkueen voimin.
Kilpatoiminnassa on mukana mies-, nais- ja sekajoukkueita kymmenestä eri seurasta. PuHun ja BC Nokian lisäksi Unified-divisioonissa kamppailevat Honka, HNMKY, Tampereen Pyrintö, Sykki, KTP, LePy, LoKoKo ja Ura Basket. Lisäksi eteläisen Suomen seuroissa toimii muutamia Unified-harrastejoukkueita.
Hamdi ja Salmenaho ovat nyt käynnistelemässä projektia, jolla Unified-koripallotoiminta saataisiin tutummaksi entistä laajemmin koko Suomessa.
– Tarkoitus olisi tehdä yhteistyötä urheiluopistojen ja seurojen kanssa ja järjestää muun muassa demotunteja ja kertoa, mitä Unified-koripallo ja -urheilu ovat, Hamdi valottaa.
Parivaljakon suunnitelmissa on käynnistää projekti syksyllä Jyväskylässä.
– Sitä kautta toiveena olisi levittää sanaa ja toimintaa myös Pohjois- ja Itä-Suomeen.
Projekti sai alkunsa, kun kaksikko osallistui alkuvuodesta Ruotsin Östersundissa järjestettyyn Special Olympics Youth Leadership Summitiin. Tapahtumaan kokoontui nuoria eri lajien edustajia ja aktiiveja yhdeksästä eri maasta Euraasian alueelta ja tavoitteena oli löytää keinoja kehitysvammaisten aseman parantamiseksi ja integraation lisäämiseksi.
– Siellä pyrittiin yhdessä keksimään keinoja, joilla sanomaa voisi viedä eteenpäin omassa maassa. Tietoisuutta voi lisätä esimerkiksi urheilutapahtumia järjestämällä.
Avoimin mielin tutustumaan
Molemmat rohkaisevat niin uusia pelaajia, partnereita kuin valmentajiakin tutustumaan Unified-koripalloon ennakkoluulottomasti.
– Tosi rohkeasti vaan mukaan, jos yhtään kiinnostaa. Kannattaa tulla avoimin mielin, vaikka ensin vain katsomaan. Tässä on tosi hienosta ja tärkeästä toiminnasta kyse, Hamdi muistuttaa.
Aikoinaan toimintaterapeutin ehdotuksesta lajiin pariin päätynyt Salmenaho huomauttaa, ettei kipinä lajiin välttämättä synny vielä ensimmäisellä kerralla.
– Kyllä siinä taisi vähän olla ensin totuttelemista, mutta nyt se on vienyt mennessään, Salmenaho kuittaa kymmenen vuoden kokemuksella.
Lisätietoja:
