Pyrintö selvisi Karhun piinasta jatkoajalla, Bisons ja Kataja odotettuihin kotivoittoihin

14.4.2013 20:02 Kauhajoen Karhu piti Tampereen Pyrintöä veitsenterällä lauantain puolivälieräavauksessa Pyynikin Palloiluhallilla, mutta Damon Williamsin kolmosesta itseluottamuksensa takaisin saanut Pyrintö nujersi pohjanmaalaiset lopulta jatkoajalla. Nilan Bisons ja Joensuun Kataja hakivat voitot kahdessa muussa puolivälieräavauksessa.

Damon Williamsin haamuheitto toi Pyrinnön jatkoajalle Karhua vastaan.

Ryan McDaden Bisons puristi avausvoiton Vilppaasta.

Bisons-fanit takoivat rumpujaan Loimaan Liikuntahallilla.

Petri Virtasen Kataja peittosi LrNMKY:n alkuvaikeuksien jälkeen. Kuva: Tytti Nuoramo & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Aggressiivisesti ja kovalla itseluottamuksella pelannut Kauhajoen Karhu piti Tampereen Pyrintöä tiukoilla heti alkutakelteluistaan selvittyään. Karhu vei kolmannen jakson 27–17 ja piti Pyrintöä otteessaan koko neljännen jakson.

 

Kauhajokiset hiljensivät Pyynikin Palloiluhallin kotiyleisön täysin viimeisellä minuutilla. Giordan Watson upotti ensiksi kolmosellaan Karhun 80–82-johtoon ja kasvatti johdon vapaaheittoviivalta neljään pisteeseen, kun varsinaista peliaikaa oli jäljellä 21 sekuntia.

 

Joukkueet vaihtoivat vapaaheittoja omissa kenttäpäädyissään, ja Pyrintö sai aikalisän jälkeen pallon Karhun 82–85-johtotilanteessa. Kotijoukkueen pelasti piinastaan kaiken kokenut Damon Williams, joka räjäytti pankin kylmähermoisella kolmosellaan vain 13 sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua.

 

Jatkoajalla itseluottamuksensa löytänyt Pyrintö piti ohjaksia. Jesse Niemen kolmonen ja LaMonte Ulmerin kakkonen antoivat kotijoukkueelle viiden pisteen etulyöntiaseman, jonka jälkeen Pyrintö piti rutiinilla johtonsa vapaaheittoviivalta. Pyrintö haki avausvoittonsa pistein 99–93 (41–34, 85–85).

 

– Molemmilta joukkueilta paloi tässä aika paljon energiaa. Kovia kontakteja oli korin alla puolin ja toisin ja jokaisesta irtopallosta tapeltiin. Tämä on ensimmäinen erävoitto meille, mutta sarja jatkuu tiistaina, Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen kertasi.

 

– Kauhajoen hornankattila ei pelota. Tällaisessa tunnelmassa on pelaajien kiva pelata. Minulla on selkeä kuva siitä, missä pitää parantaa ja mitä pitää kehittää.

 

Kentän kovimmista tehoista vastasi LaMonte Ulmer (34/15/2 blokkia), jonka lisäksi Damon Williams (23/11/3 syöttöä) pelasi pyrintöläisistä erinomaisen ottelun.

 

Karhun parhaat olivat Giordan Watson (31/3/5 syöttöä), Tremaine Ford (20/12) ja kuusi kolmosta pussittanut Jussi Eskola (18/1).

 

Bisons löysi heittojyvän neljännellä jaksolla

 

Salon Vilpas ei antanut hallitsevalle mestarille Nilan Bisonsille mitään ilmaiseksi sunnuntain puolivälieräavauksessa Loimaan Liikuntahallilla.

 

Vahvana ennakkosuosikkina otteluun lähtenyt Bisons johti ottelua ensimmäisestä jaksosta alkaen, mutta paineitta pelanneet salolaiset pysyttelivät tiukasti 4-8 pisteen päässä ja pakottivat kaukoheittonsa kivittäneet Biisonit kurkkimaan alati olkansa taakse.

 

Kokonaisen päätykatsomon varanneet salolaiskannattajat joutuivat kuitenkin hautaamaan yllätyshaaveensa neljännen jakson alussa, kun loimaalaiset löysivät heittojyvänsä. Bisons johti lukemissa 62–58, kun Matti Nuutinen ponnahdutti kotiyleisön jaloilleen kolmosellaan ja Martin Zeno upotti kakkosellaan loimaalaisjohdon yhdeksään pisteeseen.

 

Hetkeä myöhemmin Zeno onnistui uudelleen kakkosessaan ja Jeb Ivey upotti Vilppaan viikinkipaatin kahdella kolmosellaan. Puolivälieräsarjan avausvoitto irtosi Bisonsille pistein 86–70 (38–31).

 

– Vilpas sai meidät varpaillemme ensimmäisellä neljänneksellä. Emme toteuttaneet hyökkästyämme aivan sovittuun tapaan, ja epäonnistuimme muutaman kerran hyvistäkin heittopaikoista, Bisons-päävalmentaja Greg Gibson kertaili.

 

– Pysyimme kuitenkin suunnitelmassa täydet 40 minuuttia, ja kun lopussa heittomme alkoivat pudota, pääsimme karkuteille. Hatunnosto Vilppaan suuntaan, koska he pakottivat tänään meidät tekemään hartiavoimin töitä voittaaksemme. Pudotuspeleissä mitään ei saa helpolla.

 

Bisonsin neljän vahvan miehen seurueen muodostivat loppuhetkillä kunnostautuneiden Iveyn (20/3/5 syöttöä) ja Zenon (18/4/4 syöttöä) lisäksi Ryan McDade (20/11) ja Mikko Koivisto (20/5/3 syöttöä). Kimmo Muurinen (0/1) palasi kentille puolentoista kuukauden tauon jälkeen.

 

Vilppaasta Marcus Relphorde (23/4/6 syöttöä) ja Troy Barnies (16/8) kietoivat parhaat tehot.

 

Kataja selvisi nihkeästä alusta

 

Myös Joensuun Mehtimäen Jäähallilla nähtiin ennakkosuosikin voitto, kun Kataja pyöritteli omassa avausottelussaan Lappeenrannan NMKY:a 91–67 (41–29).

 

LrNMKY sai Katajan hyökkäyspelin hetkittäin jumiin ensimmäisellä puoliajalla ja pakotti joensuulaisille jopa seitsemän pallonmenetystä ensimmäiseen kymmeneen minuuttiin. Pelin ratkaisu alkoi kuitenkin kypsyä juuri ennen taukoa, kun Kataja vei kaksiminuuttisen 8-0 ja karkasi 12 pisteen johtoon.


Toisella puoliajalla Kataja meni menojaan, eikä LrNMKY:sta ollut enää takaa-ajajaksi.

 

– Vähän nihkeä aloitus, kuten pudotuspeleissä yleensä on. Meni muutama hetki vähän tarkkaillessa, mitä vastustaja tekee, ja LrNMKY tekikin muutamia asioita vähän eri tavalla kuin normaalisti, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala ynnäili.

 

– Ennen puoliaikaa päästiin kuskin pallille, ja kun saimme pelin hallintaamme, pidimme johtoa käsissämme ihan komeasti.

 

Kakkosensa 74% ja kolmosensa 40% tarkkuudella upottanut Kataja sai ratkaisuja laajalta rintamalta. Antti Kanervo (17/1), Dan Coleman (15/5), Johnell Smith (14/1/4 riistoa), Jonte Flowers (12/9/5 syöttöä) ja Petri Virtanen (11/3/5 syöttöä) pääsivät kaksinumeroisille.


LrNMKY:sta Matt Gibson (19/1/6 syöttöä/4 riistoa) ja Jason Conley (15/5) viimeistelivät kärkitehot.

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

Näytä lisää vastaavia