17.9.2008 Korisliigan joukkue Tampereen Pyrintö on solminut alkavan pelikauden mittaisen sopimuksen 28-vuotiaan amerikkalaisen Kevin Smithin kanssa. Smith on pelannut kaksi viime kautta Uuden-Seelannin pääsarjassa.
Viime kaudella Smithin joukkue Uudessa-Seelannissa oli Bay Hawks, jonka riveissä 196-senttinen laituri tehtaili keskimäärin 15,3 pistettä ja vei 6,8 levypalloa.
Aiemmin Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden liigamiehistöönsä Olli Ahvenniemen, Joni Harjulan, Aleksi Huuskosen, Sami Kajanderin, Eetu Koivuniemen, Antero Lehdon, Riku Liljebergin, Jesse Niemen, Pekka Setälän ja Jukka-Pekka Väänäsen. Pyrintö hakee vielä toista vahvistusta Smithin rinnalle.
Joukkuetta valmentaa Pieti Poikola apunaan Ismo Niemi.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.