Rannikko oli viemässä Olimpijaa vahvasti kohti voittoa jo varsinaisen peliajan viimeisellä viisiminuuttisella kirjaten seitsemän pistettä ja tärkeän riiston. Olimpija johti Rannikon vapaaheitoilla pistein 60–58, mutta Buducnostin Vladimir Mihailovic tasoitti ottelun vapaaheittoviivalta ja peli siirtyi jatkoajalle.
Ensimmäisen jatkoajan lopulla vieraiden Cedomir Vitkovac vei kahdesti Buducnostin vapaaheitoilla kahden pisteen johtoon, mutta kotijoukkueen Alen Omic ja Jaka Blazic tasoittivat pelin omilla vapaaheitoillaan. Toiselle jatkoajalle lähdettiin numeroista 70–70.
Sasu Salin avasi toisen jatkoajan kolmen pisteen heitolla. Buducnost hallitsi kuitenkin viisiminuuttisen kulkua Aleksa Popovicin ja Cedomir Vitkovacin kolmosten myötä. Jatkoajan lopulla Teemu Rannikko näytti taitonsa: Susijengi-konkari kalasti tiensä vapaaheittoviivalle, upotti ensimmäisen vapaaheiton, tarrasi hyökkäyslevypallon heitettyään toisen vapaaheittonsa ohi ja nosti jatkoajan päätteeksi tilanteen taas tasoihin (82–82).
Kaksi minuuttia ennen kolmannen jatkoajan loppua Rannikko siirsi vapaaheitoillaan Olimpijan 90–88-johtoon. Dee Bost tasoitti ottelun toisessa päässä, mutta Alen Omic vei kotijoukkueen vapaaheitoilla ja hyökkäyslevypallosta nostetulla korilla ratkaisevaan johtoon. Buducnostin Dee Bostilla oli mahdollisuus viedä peli vielä neljännelle jatkoajalle, mutta amerikkalaistakamiehen kolmonen osui rautoihin.
Rannikko ja Salin huippuvireessä
Teemu Rannikko ja Sasu Salin kuuluivat kumpikin Union Olimpijan kantaviin voimiin huipputärkeässä ottelussa, joka vei samalla joukkueet Adrianmeren liigan puolimatkan krouviin.
Aivotärähdyksestä toennut Rannikko pussitti kausiennätyksensä 17 pistettä ja kirjasi oheen kaksi syöttöä sekä yhden riiston. Sasu Salin puolestaan urakoi hurjat 50 peliminuuttia ja keräsi joukkueelleen mukavan 14 pisteen, neljän levypallon ja neljän riiston tilastorivin.
Gerald Lee jr kuului Buducnostin aloitusviisikkoon, mutta jäi ensimmäisellä puoliajalla Olimpijan Aron Baynesin pihteihin ja kärsi tauon jälkeen virhevaikeuksista. Lee jäi tällä kertaa viiteen pisteeseen, mutta upotti pisteistään neljä varsinaisen peliajan viimeisillä minuuteilla.
Olimpija ja Buducnost ovat voittaneet seitsemän ja hävinneet kuusi ottelua. Joukkueet jakavat Adrianmeren liigan sijat 5.-8. yhdessä Radnickin ja Skopjen kanssa.
Union Olimpija Ljubljana – KK Buducnost Podgorica 95–92 (16–20, 32–30, 43–42, 60–60, 70–70, 82–82)
Olimpija: Jaka Blazic 19/4/5 syöttöä, Teemu Rannikko 17/0, Sasu Salin 14/4/4 riistoa.
Buducnost: Cedomir Vitkovac 33/10/4 riistoa, Vladimir Mihailovic 24/4/3 riistoa.
S.Salin: Aloitusviisikossa, Minuutit 50, Pisteet 14 (2p 4-8, 3p 2-6), Levypallot 4, Syötöt 1, Riistot 4.
T.Rannikko: Minuutit 40, Pisteet 17 (2p 2-2, 3p 2-7, 1p 7-8), Syötöt 2, Riistot 1.
G.Lee: Aloitusviisikossa, Minuutit 26, Pisteet 5 (2p 1-5, 1p 3-4), Levypallot 3, Syötöt 1, Riistot 1.
