Seurauutisia #25: Valtakunnallinen Seurapäivä 2018 kokosi seurat Espooseen

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tuottaa palveluita ja tukee jäsenseurojensa toimintaa monin eri tavoin. Yksi näistä on seurapäivien järjestäminen ja monipuolisten koulutustilaisuuksien tarjoaminen.

Valtakunnallinen Seurapäivä järjestettiin 30.11.2018 Espoossa, Honkahallilla, Susijengin MM-karsintapelin ennakkona. Kaikkiaan 34 seurojen edustajaa saapui paikalle verkostoitumaan ja kuulemaan päivän esityksiä. Päivän päätteeksi osallistujille tarjottiin pääsy peliin Koripalloliiton tarjoamaan aitioon.

Päivän avasi Seurapalveluyksikön puheenjohtaja Tenho Ulmanen, joka kertasi Seurapalveluyksikön toiminnot ja tarkoituksen läsnäolijoille. Tilaisuudessa jaettiin myös Koripalloliiton pronssinen ansiomerkki ansioituneelle seuratekijälle ja luottamushenkilölle, PuHu Junioreiden Jorma Kupariselle.

Toisen puheenvuoron piti seura- ja kilpailutoiminnan johtaja Susanna Strömberg, aiheenaan kevään 2019 seurapalvelun hankkeet ja konseptit, joita seurojen on jälleen mahdollisuus hyödyntää toiminnassaan.

Vilkkainta keskustelua tuotti toimitusjohtaja Ari Tammivaaran energinen esitys Koripalloliiton uudesta hyväksytystä strategiasta, sekä vuoden 2019 alussa alkavasta Assist Centeristä ja Juniorivalmennusverkostosta.

Iltapäivän päätteeksi Opetus- ja kulttuuriministeriön asiantuntija Sari Virta kertoi Seuratoiminnan kehittämistuen hakemisesta ja prosessin menettelystä, ja kuulijat saivat esittää kiperiäkin kysymyksiä sekä onnistuneista että ei-niin-onnistuneista hakutapauksista.

– Seurapalveluyksikön Valtakunnallinen Seurapäivä on vakiinnuttanut paikkansa foorumina jakaa ja saada ajankohtaista koripallotietoa sekä keskustella osallistujien kanssa seuroille tärkeistä asioista. Päivien yksi tavoite on osaamisen lisääminen, summaa Seurapalveluyksikön puheenjohtaja Tenho Ulmanen.

– Olen tyytyväinen päivään, jossa paikalla oli runsaslukuisesti osallistujia kaikilta liiton kuudelta alueelta. Palkitsevaa oli myös seurojen edustajien positiivinen palaute päivän annista, Ulmanen toteaa.

Seuratukihaku vielä käynnissä

OKM:n Seuratoiminnan kehittämistukea on yhä mahdollista hakea. Hakuaika päättyy 14.12.2018 klo 16:15. Avustusten suuruus vaihtelee 2500 eurosta 15 000 euroon. Avustuksiin voidaan käyttää kokonaisuudessaan enintään 4 miljoonaa euroa ja päätökset avustuksista tehdään 30.4.2019 mennessä. Seuratukea haetaan Suomisportin kautta.

Esitysten materiaalit ovat kaikkien luettavissa linkkien kautta:

Seurapalveluyksikkö sekä seurapalvelun hankkeet ja konseptit – Tenho Ulmanen ja Susanna Strömbrg

Strategia ja Assist Center – Ari Tammivaara

Seuratoiminnan kehittämistuki – Sari Virta 

Lisätietoja Seurapäivästä ja Seurapalveluyksiköstä:

Susanna Strömberg
Seura- ja kilpailutoiminnan johtaja
susanna@basket.fi
puh: 040-415 4232

Päivitetty