Slovenia ja Kreikka voittoihin kotiturnauksissaan

Susijengin alkulohkovastustajien valmistavat maaottelut ovat jatkuneet voitokkaissa merkeissä. Kreikka pyyhälsi Romanian ja Iso-Britannian kumoon kotiturnauksessaan, kun taas Slovenia selvisi Mariborissa Ukrainasta ja Tshekistä. Puola päätti Liettuan turnauksen kolmannelle sijalle voitolla Latviasta ja Ranska taipui kalkkiviivoilla Kroatialle.

Kostas Papanikolaoun Kreikka donkkasi Romanian ja Iso-Britannian yli kotiturnauksessaan.

Yhä ilman NBA-tähteään Giannis Antetokounmpoa pelannut Kreikka näytti myrskyn merkkejä haastajilleen Romanialle ja Iso-Britannialle kaatamalla vieraansa suurinumeroisesti kotiturnauksessaan.

Kreikka jyräsi Romanian mykistävästi 106-48 Kostas Papanikolaoun heittäessä 17 pistettä ja Nikos Pappasin vastatessa 14 pisteen saaliista. Iso-Britannia jäi puolestaan Kreikan jalkoihin 64-92 kahdeksan pelaajan heittäessä Kreikalle 8-12 pistettä.

Slovenia kukisti Mariborin turnauksen avausottelussaan Ukrainan selkeästi 84-64 ja teki turnauksen mestaruuden ratkaisseen ottelun jälkipuoliskolla selvää Tshekistä 88-80. Luka Doncic upotti 20 ja Goran Dragic 18 pistettä Slovenialle.

Liettuan Kidy Tour Cup -turnauksessa Liettua päihitti Puolan välierässä, mutta Puola dominoi Latviaa pronssiottelun avauspuoliskolla varmistaen lopulta niukan 80-76-voiton. Mateusz Ponitka nakkasi Puolalle 14 ja A.J. Slaughter 13 pistettä.

Ranskassa Dario Saricin (16/10/4 syöttöä) johtama Kroatia väsytti kotijoukkueen pallonliikkeellään ratkaisuminuuteilla ja vei maaottelun nimiinsä 87-92. Evan Fournier upotti 24 pistettä Ranskalle ja Nando De Colo komppasi 15 pisteellä ja viidellä syötöllä.

Suomi, Ranska, Kreikka, Puola, Slovenia ja Islanti pelaavat EM-kisoissa Helsingin alkulohko A:ssa 31.8.-6.9.


Lisätietoja: EM-kisojen lipunmyynti

Päivitetty

Henkilöt