Sofia Pelanderin vahva peli ei kantanut voittoon EuroCupissa

Sofia Pelander lukeutui A3 Basket Uumajan ykkösnimiin joukkueen päättäessä EuroCupin ensimmäisen kierroksen. A3 on voitoitta kolmen ottelun jälkeen.

A3 hävisi kotikentällään puolalaiselle Polkowicelle selvästi 66-91 (42-47). Pelander urakoi ottelussa lähes 34 minuuttia tilastoiden hienosti 14 pistettä, viisi levypalloa ja syötön.

– Kovia matseja, ja jos näin hyvää joukkuetta vastaan pelaa yhden huonon jakson, niin taululla näkee lopputuloksen. Nyt on pelattu ensimmäinen peli jokaista joukkuetta vastaan. Tästä vain katse eteenpäin ja toivon mukaan seuraavissa peleissä pääsemme haastamaan paremmin ja hakemaan jonkun voitonkin, Pelander pohti ottelun jälkeen.
Ottelutilastot

Saksan Bundesliigassa Heta Äijäsen Donau-Ries Angels hävisi niukasti Lions Hallen vieraana 66-68 (33-36). Äijäsen tilastoihin merkittiin kaksi pistettä. Donau-Ries on aloittanut kautensa neljällä voitolla ja kolmella tappiolla.
Ottelutilastot

Islannin liigassa Veera Pirttisen Snæfell taipui kotonaan Haukarille 56-61 (26-33). Pirttiselle osui huono heittopäivä ja hän tilastoi 35 minuutissa neljä pistettä, kaksi levypalloa, kaksi syöttöä ja riiston. Tappio oli Snæfellille kauden kolmas viidessä ottelussa.
Ottelutilastot