Tuukkanen ja kumppanit iskivät Estudiantesille luun kurkkuun jo avausneljänneksellä, jonka he veivät nimiinsä 17-6.
Extrugasan aloitusviisikossa Tuukkasen tavoin ollut Reetta Piipari pussitti seitsemän pistettä ja poimi kuusi levypalloa. Piiparin iltaa kuitenkin synkensi kymmenen pallonmenetystä. Molemmat suomalaiset urakoivat parketilla reilut 36 minuuttia.
Tuplatuplat eivät ole Tuukkaselle tällä kaudella vieraita, sillä 189-senttisen suomalaisen ottelukohtaisetkin keskiarvotkin ovat 16,4 pistettä ja 9,4 levypalloa.
Kun Espanjan liigan runkosarja on kääntynyt loppusuoralla, pitää sarjanousija Extrugasa hallussaan sijaa viisi. Joukkue on voittanut 22 ottelustaan 13.
Niina Laaksosen Gran Canaria on sarjataulukossa kymmenentenä voittosaldollaan 10-12. Tuoreimmalla liigakierroksella se joutui myöntämään kotikentällään Santa Eulalian paremmakseen pistein 60-64. Laaksonen pelasi ottelussa kahdeksan minuuttia tehden yhden korin ja poimien kaksi levypalloa.
Ruotsin kärkipelissä 1850 katsojaa
Sarjaporrasta alempana Espanjan kakkosliigassa Siiri Nuutisen ja Susanna Rinnan Jovent Palma oli voitokas B-lohkon ottelussaan kukistettuaan Irlandesasin vieraissa 70-56. Nuutinen kokosi 25 peliminuutissaan 11 pistettä ja yhdeksän levypalloa. Rinnan tehot olivat neljä pistettä ja kolme koriin johtanutta syöttöä 16 minuutissa.
A-lohkossa Mari Puustinen nosti kuusi pistettä, vei kolme levypalloa ja pelasi 27 minuuttia, kun hänen edustamansa Badajoz voitti Garbaprom Bembibren 67-52.
Michaela Mouan kroatialaisjoukkue Gospic valmistautuu Adriatic-liigan lopputurnaukseen, joka pelataan Sofiassa tulevana viikonloppuna. Runkosarjassa kakkoseksi tullut Gospic kohtaa Final Four –turnauksen välierässä kotijoukkue Sofian TsSKA:n. Joukkue on saanut hyvää harjoitusta, kun se hyppäsi maansa mestaruustaistoon mukaan suoraan jatkosarjavaiheeseen. Gospic on hoitanut nimiinsä molemmat pelaamansa jatkosarjapelit voittamalla ensin vieraissa Studenac Omisin niukasti 76-75 ja sitten kotonaan Medvescakin 84-66. Polvivaivoista alkuvuoden kärsinyt Moua ei saanut peleistä pistemerkintöjä.
Ruotsin liigassa Fia Ohtosen Solna kärsi runkosarjan päätöskierroksen spektaakkelissa Luulajalle vieraissa 78-80. Peräti 1850 katsojan edessä pelatun ottelun panokset olivat kovat, kun Luulaja varmisti voitollaan runkosarjan ykkössijan. Läpi kauden sarjan kärkikaksikkoon kuulunut Solna putosi tappionsa vuoksi runkosarjassa kolmanneksi. Se kohtaa puolivälierissä Jämtlandin. Ohtonen pelasi Luulaja-ottelussa 33 minuuttia, teki kahdeksan pistettä ja poimi kolme levypalloa.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_naiset/