13.11.2014 Trae Golden, viralliselta nimeltään Robert Golden III, tullaan näkemään Lapuan Korikobrien vahvuudessa menevällä Korisliiga-kaudella. 23-vuotias Golden saapui Lapualle viime viikon alussa ja on joukkueessa kuukauden koeajalla.

Pelinrakentajan tontilla viihtyvä 185-senttinen Golden pelasi seniorikaudellaan Georgia Techin yliopistossa 13,3 pisteen, 2,6 levypallon ja 3,5 syötön keskiarvoilla. Kolme edellistä kautta hän edusti University of Tennesseetä.
- Meillä on ollut pientä käymistilaa pointtipelaamisessamme ja oli hienoa saada Traen koeajalle Lapualle. Trae tulee hyvästä koulusta hienoilla tilastoilla, mutta koskaan ei voi tietää, miten suoraan yliopistosta tuleva pelaaja sopeutuu eurooppalaiseen koripalloon, Kobrien luotsi Nenad Stefanovic kommentoi.
- Trae on harjoitellut joukkueen mukana nyt viikon verran ja on jättänyt itsestään hyvän kuvan. Meillä on neljä hyvää amerikkalaista kokoonpanossa ja positiivinen kilpailutilanne. Traessa on hyvä potentiaali pointin paikalle ja katsotaan, mitä hän pystyy esittämään lähiviikkoina.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.