Ville Vesala siirtyy Namika Lahdesta Katajaan

25.7.2004 SM-Koriksessa pelaavan Joensuun Katajan kotimainen pelaajakaarti kaudelle 2004-05 alkaa olla koossa. Viimeisin kiinnitys joukkueeseen on Lahdesta Joensuuhun muuttanut 20-vuotias takamies Ville Vesala, jota pelaamisen ohella työllistävät jatkossa myös syksyllä alkavat opettajaopinnot. Vesalan sopimus on yksivuotinen.

Koko uransa Namika Lahtea edustaneen Vesalan kirkkaimpiin meriitteihin kuuluvat miesten SM-hopea päättyneellä kaudella sekä 22-vuotiaiden SM-kulta peräkkäisinä kausina 2002-03 ja 2003-04.

Kuluneella SM-Koriksen kaudella 188-senttinen Vesala teki runkosarjassa keskimäärin 4,3 pistettä pelattuaan 13,4 minuuttia ottelua kohden. 22-vuotiaiden miesten SM-sarjassa hänen tehonsa olivat 21,6 pistettä ja 7,8 levypalloa.

Kataja on sopinut Vesalan ohella ensi kaudesta Lasse Aavamäen, Jouni Ehon, Mika Haakanan, Petri Jaakkolan, Sami Laaksosen, Jussi Määttäsen, Teemu Siitosen ja Janne Valtosen kanssa. Harjoitusrinkiin kuuluvat lisäksi Turo Sonkajärvi ja Kimmo Tolvanen sekä A-juniorit Juha Kananen ja Janne Kinnunen. Joukkue hakee riveihinsä vielä kahta amerikkalaispelaajaa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia