Vilpas jatkoi Hongan alamäkeä

10.12.2014 Tapiolan Honka hävisi keskiviikkoiltana jo kuudennen ottelunsa putkeen Korisliigassa. Nyt espoolaisia kuritti Salon Vilpas, joka haki Tapiolasta vierasvoiton lukemin 85–71 (36–40) ja nousi samalla sarjataulukossa kahdeksanneksi juuri Hongan ohi.

Samu Kaaresvirta ja Vilpas voittivat Tapiolan Hongan vieraissa.

Tuukka Kotti ja Bisons taas vei Pyrintö kotonaan. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

Honka aloitti ottelun huomattavasti Vilpasta vahvemmin, mutta vierasjoukkue sai hiljalleen juonesta kiinni. Viimeisellä neljänneksellä Vilpas oli jo suorastaan ylivoimainen voittaen kymmenminuuttisen 30–16.

 

– Ensimmäinen puoliaika oli meiltä aika kuritonta peliä molemmissa päissä. Tauolla palautettiin mieliin sitten joukkueen pelisuunnitelmaa, Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki kertoi.

 

Hongan selkeä ykköspelaaja oli Ike Udanoh (16/17). Hän sai parhaiten tukea Okko Järveltä (15/8). Pitkän loukkaantumisen jälkeen kentille palannut huippulupaus Anton Odabasi keräsi kauden ensimmäisessä ottelussaan saldon 8/8.

 

Salolaisten ja samalla koko kentän näkyvin hahmo oli Juan Pattilo (27/15). Darren Dunacanin saldo oli 16/4 ja William Walkerin 12/16.

 

Valmentaja Tupamäki kiitteli myös Vilppaan vaihtopelaajien panosta.

 

– Saimme onnistumisia laajalla rintamalla. Kun pääsimme karkumatkalle neljännen jakson alussa, meillä oli sillä hetkellä kentällä kolme vaihtopelaajaa.

 

 

Pyrintö hävisi taas vieraskentällä

 

Loimaan Bisons nappasi keskiviikkona 78–71 (42–29) -kotivoiton Tampereen Pyrinnöstä.

 

Bisons oli kahden kansainvälisillä kentillä ahkeroineen, mutta Korisliigassa odotettua vaisummin esiintyneen ryhmän kohtaamisessa parempi etenkin pallovarmuudessa ja kolmen pisteen heitoissa. Pyrintö menetti pallon peräti 16 kertaa, kun Bisons selvisi yhdeksällä menetyksellä. Kolmoskaaren takaa Bisons saalisti 15 pistettä Pyrintöä enemmän.

 

Kotivoitto oli Bisonsille kauden viides kuudessa Korisliigan kotiottelussa. Hallitseva mestari Pyrintö on sen sijaan voittanut vain yhden seitsemästä vierasottelustaan.

 

Loimaalaisten parhaita olivat Tuukka Kotti (15/6) ja Anthony Hillard (14/11).

 

Pyrinnön ykkönen sekä pisteissä että levypalloissa oli Damon Williams (16/14). Tupla-tuplaan ylsi myös Will Harris (11/11).

 

 
10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

Näytä lisää vastaavia