VTB-Liiga: VEF Riika piti Bisonsin kirin aisoissa

16.3.2016 Loimaan Bisonsin taival Itä-Euroopan VTB-Liigassa sai jatkoa keskiviikkona vierasottelulla latvialaista VEF Riikaa vastaan. Ottelussa pahimmillaan 20 pistettä kotijoukkuetta perässä ollut Bisons löysi kirivaihteen päätösjaksolla, mutta ei onnistunut aivan kuromaan eroa kiinni, VEF:n karattua lopulta 83-73 (46-33) –kotivoittoon.

Greg Gibsonin suojattien kiri ei aivan riittänyt VTB-Liigan ottelussa VEF Riikaa vastaan. Kuva: Kai Kilappa

Loimaan Bisonsin matka latvialaisen VEF Riikan vieraaksi Itä-Euroopan VTB-Liigassa ei saanut biisonilauman kannalta kenties toivottua lopputulosta, mutta peliesitykseen Bisonsin on syytä olla ainakin jossain määrin tyytyväinen.

Altavastaajana vierasotteluun lähteneet loimaalaiset saivat päätösjaksolla vahvan kirivaihteen päälle, kuroen pahimmillaan 20:ssä pisteessä käyneen eron vain viiteen pisteeseen vajaat kaksi minuuttia ennen päätössummeria. VEF onnistui kotiyleisönsä tukemana kuitenkin pitämään vierailijoiden kirin aisoissa, pitäen hermonsa ottelun loppuhetkillä ja pussittaen vapaaheittoviivalta kamppailun loppulukemiksi 83-73 (46-33).

Bisonsille ottelun lopputulosta merkittävämpi seikka oli kuitenkin useita muutoksia kokeneen ryhmän kyky taistella itsensä takaisin voittotaisteluun isolta takamatkalta. Yhteisiä kilometrejä tämän hetkisellä ryhmällä ei ole kasassa liiemmin, mutta taistelutahtoa ei biisonilaumalta puuttunut keskiviikkonakaan.

Ottelun lopputuloksen kannalta merkittävin ero joukkueiden välille syntyi VEF:n hienosti palloa liikuttavasta hyökkäyksestä ja kotijoukkueen kyvystä löytää saumoja Bisonsin normaalisti varsin tiiviistä puolustuksesta. Tämän seurauksena VEF onnistui pääsemään vapaaheittoviivalle vierailijoita useammin, pussittaen yhden pisteen heitoista lopulta 9 pistettä Bisonsia enemmän. Myös hyökkäyslevypalloissa kotijoukkue oli biisoneita ärhäkämpi, voittaen hyökkäyslevypallojen tilaston numeroin 18-7.

Bisonsin riveistä vakuuttavinta jälkeä keskiviikon kamppailussa teki kuusi kolmosta pussittanut ja yhteensä 27 pistettä heittänyt Ronnie Clark. Clarkin lisäksi 13 pistettä pussittanut P.J. Hill (13/3/3 syöttöä) ja tupla-tuplan kanssa flirttaillut sentteri Joshua Sparks (9/8/3 syöttöä/2 torjuntaa) olivat pirteällä pelipäällä.

VEF:n riveistä neljä pelaajaa ylsi kaksinumeroisille pistelukemille. Bisons-puolustuksen suurimpana riesana toimi joukkueen pistekärki, alle 18 peliminuutissa tupla-tuplan toimittanut sentteri Martins Meiers (21/10).

Ottelutilastot: VEF Riika - Bisons

Asiat

 
26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia