Grizzlies kaatoi Bullsin Valanciunasin johdattamalla loppukirillä

NBA:ssa Chicago Bulls hävisi Memphis Grizzliesille 90-101 (47-48), joka jylläsi ohitse päätösneljänneksellä Jonas Valanciunasin johdolla. Lauri Markkanen jäi ensimmäistä kertaa NBA-urallaan pisteittä.

Lauri Markkanen ja Bulls kärsivät tappion Memphis Grizzliesille. Kuva: Ville Vuorinen.

Grizzlies ja Bulls vaihtelivat johtoa läpi ottelun, mutta kumpikaan joukkue ei saanut kasattua yli kymmenen pisteen johtoa, kuin vasta Memphis neljännen neljänneksen päätteeksi. Grizzlies karkasi Bullsin näpeistä, johtotähtenään liettualainen Valanciunas, joka tehtaili 26 pistettä ja 14 levypalloa.

Bullsin pisteistä vastasivat Zach LaVine (21/4/9 syöttöä), Thaddeus Young (20/1), Daniel Theis (18/4) ja Nikola Vucevic (17/10). Grizzliesin parhaimmistoon Valanciunasin lisäksi kuuluivat mm. Dillon Brooks (17/7) ja Ja Morant (13/3/10 syöttöä).

Markkanen pelasi vaihdosta 16 minuuttia, mutta suomalainen heitti jokaisen kolmesta pelitilanneheitostaan ohitse. Ensimmäistä kertaa NBA-urallaan pisteittä jäänyt Markkanen keräsi tilastoikseen seitsemän levypalloa ja kaksi syöttöä.

Bullsille tappio oli kolmas peräkkäinen.

> Ottelutilastot

Päivitetty

Kategoriat

,