Susiladiesin Anniina Äijänen: ”Mahdollisuudet kahteen voittoon on”

Espanjan kivenkovassa Liga Femeninassa Sedis Basquetissa ensimmäistä ammattilaiskauttaan pelaava Anniina Äijänen on yksi Susiladiesin tukipilareista. Äijänen ja Susiladies valmistautuu Kisakalliossa lauantaiseen EM-karsintaotteluun Töölön Kisahallissa Sloveniaa vastaan.

Anniina Äijänen ja Susiladies ovat valmiina Slovenian kaatoon. Kuva: Ville Vuorinen.

– Kausi on lähtenyt hyvin käyntiin. Meillä on kolme voittoa ja kolme tappiota. Olemme pystyneet hyvin haastamaan sarjan kärkijoukkueita, Äijänen kertoo.

– Oma rooli on vielä haussa, joten enemmän töitä on vielä edessä. Nämä pelit Susiladiesin kanssa auttavat, että saa haettua varmuutta.

Susiladies kerääntyi maanantaina Kisakallion Susi Training Centeriin hiomaan kuvioitaan kohti lauantaista EM-karsintojen kotiottelua Sloveniaa vastaan.

– Tosi hyvä palata tänne, sama systeemi ja samat pelikaverit. Positiivisin mielin lähdetty tähän karsintaikkunaan. Kaksi voittoa olisi tärkeätä meillä ja mahdollisuudet siihen on.

– Tosi tärkeitä saada paljon katsojia. Kotituki auttaa!