





Päätösneljänneksen puolessa välissä Susijengillä oli viljalti mahdollisuuksia nousta johtoonkin, kunnes Jamar Wilsonin pohjattomalla itseluottamuksella laukaisema kolmonen upposi sukasta sisään tilanteeseen 72-72. Loppuunmyydyn kotiyleisön harmiksi Slovenia nappasi tahtipuikon takaisin NBA-tähti Goran Dragicin komennossa.
Mielettömiä EM-kisoja pelaava Lauri Markkanen kuitenkin nosti Susijengin reppuselkäänsä ratkaisuhetkillä eliittiluokan yksilösuorituksillaan. Slovenia oli ongelmissa Markkasen kanssa, joka heitti laidasta fade away -hyppyheiton Anthony Randolphin torjuntaa kurottavien sormien ylitse, kalasti vapaaheitot ja lopulta ajoi keskeltä vasemman käden viimeistelyyn, jolla Susijengi nousi johtoon 78-77, kun peliaikaa oli jäljellä enää 38 sekuntia.
Monissa liemissä keitetty Dragic kuitenkin kalasti ripeästi vapaaheitot, joilla johtoasema siirtyi takaisin Slovenialle 78-79. Susijengi pelasi aikalisän jälkeen pallon Wilsonille, joka pääsi ajamaan kohti koria, mutta heitto pyörähti raudoista ohitse. Suomi rikkoi Randolphia, joka heitti korvia viiltelevässä vihellyskonsertissa molemmat vapaaheittonsa ohitse.
Aikalisän jälkeen Randolph sai pitkillä käsillään riistettyä pallon suoraan kuljetuksesta Markkaselta ajelehtien parketin lävitse korkealentoiseen donkkiin loppunumeroihin 78-81. Suomelle jäi vielä 3,1 sekuntia tasoitusheittoon, mutta Markkasen kengät osuivat rajoista ulos ja mahdollisuudet jäivät siihen.
– Meillä oli 40 minuuttia aikaa voittaa peli. Nuo ovat pieniä juttuja. Joskus menee sisään, joskus ei, Petteri Koponen kommentoi ottelun jälkeen.
Koponen: ”Me taistelimme”
Ensimmäinen puoliaika oli Slovenian koripallon elävän jumalan ”Dragon, Dragone” Dragicin (29/4/5 syöttöä) näytös. Vikkelä ja liukas Dragic ajoi ahnaasti ja heitti kirurgintarkasti 24 pistettä Susijengin päätyyn. Väsynyt Dragic saatiin valtaosan toisesta puoliajasta kuriin, mutta päätöshetkillä hän oli mies paikallaan. Kokonaisuudessaan Susijengi sai jäähdytettyä 52 pistettä ensimmäisellä puoliajalla tehneen Slovenian vain 29 pisteeseen toiseen 20 minuuttiin, mutta loppuhetkillä pallo ei pomppinut Suomelle.
– Pienet asiat ratkaisivat. Eilen pomppi meille, tänään vastustajalle. Sellaista se koris on, pienistä jutuista kiinni. Slovenia on kova joukkue ja me taisteltiin tänään. Näytti, että Slovenia karkaa jo ensimmäisellä puoliajalla, mutta me tultiin takaisin ja tehtiin peli. Pienet jutut ratkaisi. Me näytimme, että eilinen ei ollut tuuria, Koponen sanoi.
– Pelin häviäminen harmitti, totta kai. Slovenia on hyvä joukkue, mutta meilläkin oli mahdollisuutemme. Mutta kyse on koripallosta, ja niin kauan kuin taistelemme 100%, enempää ei voi pyytää. Ja niin tänään teimme, ”Jammu” Wilson virkkoi pelin jälkeen.
– Ensinnäkin onnittelut Slovenialle. He ovat erinomainen joukkue, joka pelaa modernia koripalloa suurella sydämellä, Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann aloitti.
– Olen todella ylpeä omasta joukkueestani. Pelasimme rohkeasti, sisulla ja mahtava kotiyleisö auttoi meidät takaisin peliin toisella puoliajalla. Ensimmäinen tavoite on aina pelata voitosta, mutta lopullinen tavoite on voittaa. Saimme mahdollisuuden ja pallo oli oikeiden henkilöiden käsissä, mutta tänään kaikki ei mennyt kuin piti, Dettmann jatkoi.
Markkanen jälleen Susijengin pistekärki
Koko Susijengi-kööri oli pistänyt työhaalarit päälleen 7 pistettä ja 8 levypalloa keränneen kapteeni Shawn Huffin näyttäessä esimerkkiä. Erik Murphy (7/2/2 torjuntaa) löysi heittojyvänsä pelin soljuessa ja ryntäsi elintärkeisiin irtopalloihin yhdessä Koposen (7/1/9 syöttöä) kanssa.
Sasu Salin (11/5) heitti pari todennäköisyyksiä rikkovaa kolmosta, mutta Suomen herra ja hidalgo oli koko taitokavalkadinsa esitellyt ”Finnisher” Markkanen (24/7). Markkanen säkitti vaikeita heittoja ja teki mallikasta työtä puolustuksessa NBA- ja Euroliiga-konkari Randolphin (10/6) kanssa.
– Markkasen kyvyt eivät tule meille yllätyksenä. Hän on upea joukkuekaveri. Hän on nuori ja hänestä tulee vielä upea pelaaja, hän tekee kovasti töitä ja kunnioittaa peliä, Wilson nosti silinteriä Susijengin nuorimmalle.
Huomenna Susijengille tulee vastaan Puola, joka hävisi EM-kisojen avausottelussaan Slovenialle, mutta murskasi lauantain ensimmäisessä pelissä Islannin 91-61. Susijengi kaipaa jälleen kotiyleisönsä fanaattista tukea.
– Kotiyleisö on ollut yksi meidän isoista eduista EM- ja MM-kisoissa aina. Nämä ovat rankkoja turnauksia. Pelaamme kovalla intensiteetillä ja meidän pitää löytää samanlainen energia ja draivi huomenna ja laittaa Puolaa nokkaan, Koponen kertoi.
Lisätietoja: Ottelutilastot: Suomi – Slovenia
Lisätietoja: EM-kisojen lipunmyynti
