Petteri Koponen: ”Kiitos kaikesta tuesta”

Vakavassa auto-onnettomuudessa kolmisen viikkoa sitten ollut Petteri Koponen sai maanantaina hyviä uutisia, kun tarkastukset osoittivat aivotärähdyksestä toipumisen edenneen suunnitelmien mukaan. Koposta ei kuitenkaan nähdä hetkeen pelikentillä.

Petteri Koponen jahtaa menestystä Euroliigassa. (Kuva: Ville Vuorinen)

Koponen sai pahan aivotärähdyksen, kun rattijuoppo törmäsi häntä kuljettaneeseen taksiin. Koponen joutui teho-osastolle ja vietti sairaalassa muutamia päiviä hoidettavana ennen kuin pääsi kotiin. Koponen kävi maanantaina jatkotutkimuksissa ja vaikka aivotärähdyksen oireita oli edelleen, sai hän luvan muun muassa käyttää puhelinta ja tietokonetta.

– Ensimmäinen viikko olin hyvin väsynyt ja käytännössä nukuin koko ajan. Nyt olen jo pystynyt nukkumaan normaalit yöunet ja tuntee, että jaksaa paremmin. Kaksi naista on ollut pitämässä hyvää huolta minusta ja onpahan ollut enemmän aikaa leikkiä lapsen kanssa, Koponen kertoo ja kiittelee äitinsä ja avopuolisonsa tukea.

– Joka päivä olo tuntuu paremmalta ja joka päivä voin tehdä enemmän asioita. Vielä on kuitenkin joitain oireita, joten mennään askel kerrallaan, Koponen valottaa tilannettaan.

Koposen onnettomuuden aikaan tieto oli niukassa ja hänen tilastaan sekä onnettomuuden syistä tihkui hyvin kirjavaa tietoa. Onnettomuustilanteesta Koposella ei ole muistikuvia, mutta on kiitollinen, etteivät pahimmat uhkakuvat tulleet toteen.

– Kuulin, että uutisissa oli ollut onnettomuuden aikana vähän kaikenlaisia juttuja. Olin onnekas, ettei enempää sattunut kuin aivotärähdys. Sitä ei ikinä tiedä mitä voi tapahtua ja olisi voinut käydä paljon pahemminkin.

Barcelonan sarjakausi on jo täydessä käynnissä, mutta Koponen ei ota riskejä paluunsa suhteen.

– Mitään tiettyä päivämäärää tai ajanjaksoa siitä, milloin voisin palata joukkueharjoituksiin, ei ole asetettu. Täytyy muistaa, että tässä on oltu kolme viikkoa tekemättä juuri mitään. Tässä pitää päästä ensin kuntoon ja siitä vie vielä oman aikansa päästä pelikuntoon, Koponen muistuttaa.

Olotilan kohentuessa Koponen pystyy jo hiljalleen aloittelemaan kuntoutusta.

– Pientä tasapainoilua voin tehdä ja jossain vaiheessa varmaan kokeillaan miltä pyöräily tuntuu. Joka päivä pystyn tekemään vähän enemmän, mutta sen mukaan mennään miten kroppa reagoi. Maanantain kuvissa kaikki näytti hyvältä ja siltä miltä pitääkin, mutta askel kerrallaan ja rauhassa.

– Haluaisin vielä kiittää kaikkia siitä tuesta mitä olen saanut tänä aikana. Paljon on tullut tsemppiviestejä ja kiitos niistä. Ne tuovat voimaa ja merkitsevät paljon, Koponen toteaa lopuksi.

Lisätietoja: Petteri Koponen

Päivitetty