Reetta Piipari vahvistamaan Kouvottaria

Naisten Divisioonassa pelaava Kouvottaret saa kovan vahvistuksen takakentälleen, kun peräti 300 pääsarjaottelua ja huimat 112 A-maaottelua pelannut kotkalainen Reetta Piipari liittyy joukkueeseen aluksi vuoden loppuun kestävällä sopimuksella.

Reetta PIipari palaa tositoimiin, vie 112 maaottelun kokemuksensa Kouvottarien avuksi. Kuva: Tytti Nuoramo.

Mikäli 35-vuotiaan, 170-senttisen Piiparin siviilipuolen asiat loksahtavat kohdalleen, urallaan peräti kahdeksan SM-mitalia voittaneen ja kahdesti cup-mestaruutta juhlineen pelurin pesti jatkuu kauden loppuun.

Keväällä Peli-Karhujen paidassa vielä SM-pronssista pelannut Piipari on kesän ja alkusyksyn aikana kuntouttanut jalkaansa, joka on nyt pelikunnossa. Edelleen pääsarjaparketeille tähtäävä Piipari myöntää seuravalinnassa painaneen myös sukurasitteen. Isä Risto Piipari valmensi Kouvojen edustusjoukkuetta useaan otteeseen, muun muassa kahteen Suomen mestaruuteen.

– Tähän tilanteeseen Kouvottaret oli erittäin hyvä vaihtoehto. Täällä on tullut vuosien saatossa oltua niin paljon, että todella kiva oli palata, keskiviikkona Mansikka-aholla jo harjoittelut Piipari sanoo.

Kautensa voitolla ja kahdella tappiolla aloittanut Kouvottaret pelaa seuraavan kerran sunnuntaina, jolloin Mansikka-aholle saapuu helsinkiläinen Helmi Capitals. Piipari on tuolloin jo kotijoukkueen kokoonpanossa, intoa puhkuen.

– Upeaa on päästä taas pelaamaan. Joukkueessa on jo entuudestaan muutamia tuttuja pelaajia, PeKa-kasvatti Saara Lehtoranta varmasti kaikkein tutuimpana, mittavalla urallaan myös neljän kauden ajan Espanjan pääsarjaa tahkonnut Piipari kertoo.

Lisätiedot: Reetta Piipari

Päivitetty