Pyrinnön ja Ventspilsin ensimmäinen kohtaaminen eteni tasaisesti avausneljänneksen, mutta toisella neljänneksellä Pyrinnön hyökkäyspelaaminen alkoi yskähdellä. Ventspils onnistui olemaan tasaisempi ja nappasi kymmenen pisteen puoliaikajohdon.
– Ensimmäisellä puoliajalla emme pystyneet vastaamaan Ventspilsin rytmiin ja meille tuli jatkuvasti molemmissa päissä kenttää selkeitä nukahduksia. Emme olleet riittävän teräviä kummassakaan päässä ja Ventspilsin tasoista joukkuetta vastaan se tarkoittaa kymmenen pisteen tappioasemaa, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kommentoi.
Puoliajan jälkeen ”Punakone” sai tarvittua energiaa penkiltä, mikä sekoitti latvialaisten pelin. Lopputuloksena Pyrintö siirtyi kolmannen neljänneksen viimeisillä minuuteilla yhden pisteen johtoon, kun koko neljännes kirjattiin Pyrinnölle 10-21.
Rutinoitunut Ventspils kuitenkin avasi päätösneljänneksen 7-0, mutta Pyrintö onnistui vastaamaan ja kuromaan eron pisteeseen. Latvialaiset kuroivat vielä kuuden pisteen johdon, mutta sinnikäs Pyrintö nousi viimeisellä minuutilla kolmen pisteen päähän. Isännät kuitenkin kuittasivat välittömästi ja eroksi jäi kuusi pistettä.
– Kävimme tauolla tiettyjä yksityiskohtia läpi ja onnistuttiin sen jälkeen aika hyvin. Pystyimme pitämään hyvää tekemistä yllä ja luomalla palloon painetta saimme Ventspilsiä ulos omalta mukavuusalueeltaan.
Pyrinnön tehokkaimmiksi nousivat Bryan Hopkins (14/7/3 riistoa), Tyrone Kent (11/5) sekä Damon Williams (10/5/4 syöttöä).
Lisätietoja: Ottelutilastot
