Lehto, Williams ja Poikola Korisliigan kauden parhaat

Kolmen vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi palanneen Tampereen Pyrinnön kapteeni Antero Lehto, seuraikoni Damon Williams ja valmentaja Pieti Poikola hakivat manselaisille kolmoisvoiton koripallokauden vuotuisessa päätösgaalassa Helsingissä.

Antero Lehto solmi kasvattajaseuransa kanssa 4+3-vuotisen (!) sopimuksen.

Korisliigan päävalmentajat ja kapteenit äänestivät 185-senttisen Pyrintö-kasvatti Antero Lehdon selkein äänin vuoden pelaajaksi (MVP) sekä Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi.

Palkinnot olivat Lehdolle enemmän kuin ansaittuja, sillä mestaruuteen päättynyt kausi 2013/14 oli Lehdon pääsarjauran paras. Lehto tyylitteli keskiarvoikseen 16,2 pistettä, 3,8 syöttöä ja 2,7 levypalloa ottelua kohden ja onnistui mainiosti heittopelissään: kakkoset 53,4 %, kolmoset 39,8 % ja vapaaheitot 80,3 %.

Valinta vuoden pelaajaksi oli Lehdolle uran ensimmäinen, mutta vuoden kehittyneimmäksi Pyrintö-kasvatti valittiin myös tasan kymmenen vuotta (!) sitten, kauden 2003/04 päätteeksi.

– Unelmakausihan tämä oli minulle. Kehityin pelaajana ja tuli mestaruus. Omat pystit vielä kruunasivat. Näistä on haaveiltu niin kauan, kun on tiennyt, että tällaisia palkintoja jaetaan, Lehto iloitsi.

– Seuraavaksi pieni loma perheen kanssa, jonka jälkeen alkaa armoton treeni kohti maailman kärkeä. MM-kisakoneeseen pääsyy olisi kirsikka kakun päälle. Toki tiedostan, että se on armottoman työn takana.

Korisliigan ikäpresidentti ja Pyrintö-ikoni Damon Williams, 40, palkittiin puolestaan kolmannen kerran urallaan Korisliigan finaalien arvokkaimpana pelaajana. Williams nikkaroi neljän finaaliottelun sarjassa Pyrinnölle 17,5 pistettä, 9,8 levypalloa, 3,8 syöttöä, 1,8 riistoa ja 1,0 blokkia per peli.

– Eihän sitä olisi ikinä uskonut, kun olin 3-kymppinen, että kymmenen vuotta myöhemmin voittaisin edelleen näitä palkintoja. Olen iloinen ja siunattu, että saan edelleen pelata peliä ja voittaa palkintoja.

Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola vei puolestaan kolmannen kerran urallaan nimiinsä Korisliigan vuoden valmentajan pestin. Poikola palasi Pyrinnön peräsimeen yhden välivuoden jälkeen.

– Helppoahan se on koutsata, kun on hienoja pelaajia joukkueessa. Annoin heidän pelata, Poikola hymyili.

– Palkintoja on tullut aiemminkin, mutta tällä kertaa teimme mielestäni asioita oikein. Ennen olimme voittokeskeisiä ja nyt olimme harjoitus- ja kehittymiskeskeisiä.

Kotti häikäisi puolustuksellaan, Fogg vuoden ulkomaalaispelaaja

Vuoden puolustuspelaajan palkinto matkasi tällä erää Loimaalle ja pronssijoukkue Bisonsille. Ensimmäistä kauttaan Bisonsia edustanut 205-senttinen, 33-vuotias Suomen Susijengin teräsmies Tuukka Kotti äänestettiin liigan parhaaksi puolustajaksi.

Kotti urakoi Bisonsille kauden aikana hurjat 54 ottelua ja kantoi niissä samaa roolia kuin Susijengissäkin vastustajan parhaan ison miehen paimentajana.

Korisliiga oli kauden 2013/14 aikana täynnä erinomaisia ulkomaalaisvahvistuksia, mutta parhaaksi äänestettiin Lapuan Korikobrat liigan häntäpäästä pudotuspelitaisteluun johdattanut Kyle Fogg.

190-senttinen, 24-vuotias Arizonan yliopiston kasvatti vei Korisliigan pistekuninkuuden 27,0 pisteen keskiarvollaan ja urakoi kylkeen 6,4 levypalloa, 4,6 syöttöä ja 1,3 riistoa ottelussa. Fogg rikkoi kaudella 40 pisteen rajan kahdesti ja 50 pisteen rajan yhdessä ottelussa.

Mäkäläinen vei ”energiapelaajan” palkinnon, Odabasi rookie of the year

Pronssi-Bisonsin leveästä rotaatiosta edukseen esiintyi myös Lahden NMKY:n kasvatti ja ”rakkikoira” Ville Mäkäläinen, 29, joka äänestettiin liigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.

Terrieripuolustuksestaan tunnettu Mäkäläinen duunaroi Bisonsille 51 ottelussa 7,7 pisteen, 2,7 levypallon ja 1,6 syötön kausikeskiarvot tuoden kaivattua energiaa vaihtopenkiltä. Pudotuspeleissä Mäkäläinen nosti pistekeskiarvonsa 9,9:aan.

Korisliigan historiallisen leveän ja kovatasoisen tulokasluokan kirkkaimmaksi tähdeksi arvostettiin Tapiolan Hongan rookie Anton Odabasi, 18. 205-senttinen Odabasi kirjautti Hongalle 8,0 pistettä ja 3,9 levypalloa ottelua kohden ja urakoi kaksinumeroiset pisteet 14 kertaa pelaamassaan 39 ottelussa.

Suomen Susijengin 26 pelaajan rinkiin nimetyn Odabasin kanssa vuoden tulokkaan palkinnosta kisasivat myös mm. Joni Herrala (Honka), Tuomas Hirvonen (Kouvot), Daniel Dolenc (Kouvot), Alexander Madsen (Kouvot) ja Sami Mäntymaa (Korihait).

Korisliigan vuoden erotuomariksi joukkueiden edustajat arvostivat toista kertaa peräkkäin, kaksissa viime EM-kisoissakin viheltäneen Petri Mäntylän.

KORIPALLOLIITON KAUDEN PARHAAT 2013-14

Korisliiga

  
Vuoden pelaajaAntero LehtoPyrintö
Vuoden valmentajaPieti PoikolaPyrintö
Finaalien MVPDamon WilliamsPyrintö
Vuoden puolustuspelaajaTuukka KottiBisons
Vuoden ulkomaalaisvahvistusKyle FoggKorikobrat
Vuoden kehittynein pelaajaAntero LehtoPyrintö
Vuoden kuudes pelaajaVille MäkäläinenBisons
Vuoden tulokasAnton OdabasiHonka
Vuoden erotuomariPetri Mäntylä 
Paras toimitsijapöytä, KorisliigaKotka 
Vapaaheitto-palkintoIlari SeppäläKouvot
Fair Play –palkinto (Framin pytty)Namika Lpr
   

Naisten Korisliiga

  
Vuoden pelaajaDionne PoundsCatz
Vuoden valmentajaMika HaakanaCatz
Finaalien MVPJordan MurphreeCatz
Vuoden puolustuspelaajaMinna StenHoNsU
Vuoden ulkomaalaisvahvistusAlexandria AndersonCatz
Vuoden kehittynein pelaajaTitta-Riina LepistöHoNsU
Vuoden kuudes pelaajaUlriikka LatvalaHuima
Vuoden tulokasCamilla GrönbergTuRi
Vuoden erotuomariMikko Tähtinen 
Vapaaheitto-palkintoDionne PoundsCatz
Fair Play -palkinto (Karénin kannu) Catz
   
 

Muut

 
  
Miesten I divisioonan A paras pelaajaJoni HarjulaBC Nokia
Miesten I divisioonan B paras pelaajaOscar MichelsenHBA-Märsky
Naisten I divisioonan paras pelaajaJenni LaaksonenHyPo
A-poikien SM-sarjan vuoden pelaajaTuomas HirvonenKouvot
A-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaajaLotta HämäläinenCatz
B-poikien SM-sarjan vuoden pelaajaEdon MaxhuniHNMKY
B-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaajaKia VaalavirtaHonka
Juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjäOkko JärviHonka
Vuoden pyörätuolikoripalloilijaJarmo LeppänenPuHu Juniorit
Unified-koripallo, vuoden urheilijaRiku VirtanenPuHu Juniorit
Unified-koripallo, vuoden partneriTeemu KoskinenHNMKY
Vuoden koripalloseniori Kari IkonenSavonlinna
Vuoden koripallojohtajaJyrki LindströmKTP
Heikki Tuomala-palkintoJyrki TulanderFoA