– Viime kauden loppupuolella alkanut joukkueen hyvä menestys auttoi tekemään lopullisesti päätöksen Kouvolaan jäämisestä ja nälkää jäi hurjasti ensi kaudelle, Seppälä kertoo Kouvojen tiedotteessa.
– Tällä hetkellä tuntuu, että alkuruoka on syöty ja ensi kaudella päästään pääruokien kimppuun. Lisäksi Kouvojen taustaryhmän vahva työ ja joukkueen suomalaisen rungon pysyminen Kouvo-paidassa lisäsi mielenkiintoa Kouvolassa pysymiselle.
188-senttinen Seppälä taituroi Kouvoille 10,2 pistettä, 3,2 syöttöä, 1,9 levypalloa ja 0,9 riistoa ottelua kohden. Seppälä nousi esille viimeistään välierissä, jolloin hän piinasi Bisonsia loppuhetkien kaukoheitoillaan.
Seppälän lisäksi nimensä jatkosopimukseen on kirjoittanut valmentaja Antti Hurri, joka jatkaa Jyri Lehtosen apuna. Hurri vastaa Kouvojen fysiikkavalmennuksesta sekä nuorten pelaajien kehittämisestä.
Kouvoilla on voimassa sopimukset kaudesta 2014/15 Seppälän, Ville Kauniston, Tuomas Hirvosen, Alexander Madsenin, Daniel Dolencin, Tobias Reinholtin ja Juuso Kauppisen kanssa.
Lisätietoja: Ilari Seppälä
