Jyväskyläläisten tavaramerkiksi kohonneesta puolustuksesta kertoo myös paljon Energia Teamin heittoprosentit: kakkoset 26% (12/47) ja kolmoset 17% (5/30). HoNsU torjui joukkueena keravalaisten heiton 12 kertaa, joista Minna Sten torjui viisi ja Titta-Riina Lepistö neljä.
– Valmistauduttiin hyvin peliin ja tässä oli lopputulos. Toinen puoliaika ei lopulta eronnut mitenkään ensimmäisestä, koska toteutettiin ihan samoja asioita, mitä ensimmäiselläkin, HoNsUn päävalmentaja Tuomas Oja kommentoi.
Nikki Speed teki HoNsUlle tripla-tuplan 16 pistettä, 14 levypalloa ja 10 syöttöä. Sten (30/10/5 torjuntaa) teki kentän korkeimman pistemäärän ja Lepistö (12/10/4 torjuntaa) pelasi omaan tapaansa monipuolisesti.
Keravan parhaat tehot tekivät Rosetta Adzasu (14/8) ja Mollie Williams (12/13), joista kumpikaan ei pelannut viimeisellä neljänneksellä.
Lisätietoja: Naisten Korisliiga
