


Ilman Ilkka Vuorta ja Niko Mattilaa pelannut Karhu jäi takaa-ajajaksi toisella jaksolla ja pysyi tässä roolissa loppuun asti. Troikka Jeb Ivey-Martin Zeno-Mikko Koivisto johdatti Biisonit parhaimmillaan kymmenen pisteen johtoon.
Karhu sai kuitenkin vielä neljännellä jaksolla pelinsä kasaan. Nuori Kristofer Clement (6/2) piiskasi joukkueensa taistelumielialaan uhrautuvaisella pelillään ja nelisen minuuttia ennen pelin päättymistä Karhu nousi pisteen päähän 77–78-tilanteessa. Jeb Ivey vapautti kuitenkin loimaalaiset kolmosellaan ja Bisons vei loppuminuutit 8-0.
– Suurin huolemme oli pitkän pelaamattomuuden jälkeen oikean rytmin löytämisessä. Onnistuimme siinä hyvin. Pelimme ei ollut täydellistä, mutta siinä oli paljon sydäntä, kehui Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Zenon (25/13/8 syöttöä), Iveyn (19/0/3 syöttöä) ja Koiviston (16/3) lisäksi vierailta onnistui hienosti Kimmo Muurinen (10/9). Karhusta J’Nathan Bullock (22/6) ja Giordan Watson (18/6/4 syöttöä) naulasivat kaksinumeroiset pisteet.
Bisonsin voiton myötä tunnelma liigan kärjessä tiivistyi. Bisons, Tampereen Pyrintö, Joensuun Kataja ja KTP-Basket ovat kukin voittaneet 18 ottelua. Viidennellä sijalla jatkavalle Karhulle voittoja on siunaantunut 15.
FoKoPo taas LrNMKY:a parempi
Forssan Koripojat nousi putoamisviivan yläpuolella voittamalla toisen kerran tällä kaudella kotipelissään Lappeenrannan Namikan, nyt pistein 79–71 (41–23).
Miikka Sopasen valmentaman FoKoPon peliajatus toimi avauspuoliskolla täydellisesti. Lisäksi forssalaiskasvatti Markus Molenius oli ilmiliekeissä ennen taukoa upottamalla kaikki pelitilanneheittonsa ja keräten 19 pistettä.
Viimeisellä neljänneksellä LrNMKY aloitti takaa-ajonsa. 25 pisteen kotijohto kaventui kahdeksaan pisteeseen, mutta lopulta sarjapisteet jäivät Forssaan.
– Ison johdon pitäminen oli meille uusi asia, mutta en ole sen menettämisestä kovin murheissani, kun voitto tuli ja ensimmäisellä puoliskolla pelimme sujui molemmissa päissä hienosti, FoKoPo-luotsi Sopanen kommentoi.
Isännistä Markus Molenius (20/6), Jahmar Thorpe (20/9) ja Charlie Burgess (12/13/6 syöttöä/3 riistoa) ylsivät korkeimmille tehoille.
Vieraiden tehomiehet Matthew Gibson (22/4/3 syöttöä/4 riistoa) ja Jason Conley (16/8) löysivät tehonsa vasta loppuvaiheilla.
Kouvoille helpot pisteet
Kouvolan Kouvot otti lauantain ratoksi helpon kotivoiton liigan jumboksi jääneestä Namika Lahdesta lukemin 80–56 (34–25).
Jo ottelun alku ennakoi pelitapahtumia, kun Namika Lahti sai aikaiseksi vaivaiset viisi pistettä. Lahtelaiset ryhdistäytyivät toisella jaksolla, mutta tauon jälkeen Kouvot rallatteli iloisesti 20 pisteen voittoon.
Kouvoista Chris Hester (19/5), Ilari Seppälä (18/0/3 syöttöä) ja Gilberto Clavell (17/9) takoivat tahtirumpua ahkerimmin. Namikasta vain Louis Johnson (16/10/4 syöttöä) ja Emmanuel Holloway (13/3/3 riistoa) nousivat hetkittäin tasolleen.
Korikobrat jatkoi Vilppaan tappioputkea
Salon Vilppaalle merkittiin jo viides perättäinen tappio, kun Lapuan Korikobrat hiljensi Salohallin 68-70 (29-29)-vierasvoitollaan.
Tasainen, kiihkeätunnelmainen ottelu edettiin lähes alusta loppuun kori korista. Vilpas johti päätösjaksolla seitsemällä pisteellä, mutta Korikobrat palasi vielä peliin mukaan.
Vieraiden Dominique Coleman pääsi tekemään ratkaisupisteet vajaat puoli minuuttia ennen loppua. Vilpas pääsi yrittämään vielä kolmesti heittoa, mutta tuloksetta.
– Mahtava voitto! Salohallissa ei ole ikinä helppo pelata ja saimme hyvän hengen päälle heti alusta. Halusimme voittaa ja teimme kaikkemme sen eteen, vieraiden Jussi Turja iloitsi.
Lapualaisista Dwight Tolbert (18/0/3 riistoa), Samuel Haanpää (14/4), Dominique Coleman (12/8/4 syöttöä/3 riistoa) ja Trey Hampton (10/11/2 blokkia) veistelivät vahvimmat tehot. Kahdella amerikkalaispelaajalla pelanneesta Vilppaasta Troy Barnies (25/10) oli ylhäinen yksinäinen.
Korikobrat nousi voitollaan pudotuspeliviivan yläpuolelle kahdeksannelle sijalle. Korikobrat, Vilpas ja Korihait ovat kukin voittaneet seitsemän ottelua.
(STT-Basket.fi)
Lisätietoja: Korisliiga
