Samuel Haanpää ja Elias Kajander loppukaudeksi Joensuuhun

Sunnuntaina Suomen cupin toista peräkkäisvoittoa juhlinut Korisliigan kärkijoukkue vahvistaa rivejään. Neljän pitkäaikaispoissaolijan aiheuttamaa miehistövajetta saapuu paikkaamaan kaksi tuttua pelimiestä, 25-vuotias maajoukkuelaituri Samuel Haanpää ja 31-vuotias liigakonkari Elias Kajander. Molempien sopimukset kattavat loppukauden.

Maajoukkueen tarkkakäsi Samuel Haanpää palaa Kyprokselta Suomeen vahvistamaan Katajaa.

Erilaisista loukkaantumisista ja poissaoloista kärsinyt joensuulaisryhmä päätti katsastaa markkinat vielä kertaalleen Juha Stenin kuluvan kuun alussa vastaanottaman diagnoosin myötä. Verenkiertojärjestelmän toimintahäiriön vuoksi kapteenille määrättiin pitkä lepojakso ja jo sairastuvalla majailevat Juho Nenonen (lonkka), Ville Viita (polvi) ja Ilari Tolvanen (selkä) saivat seuraa. Nenonen ja Tolvanen ovat olleet sivussa käytännössä koko kauden, Viita noin kuukauden.

– Neljästä sairaslistalla olevista pelaajista yksi (Juha Sten) on varmuudella poissa loppukauden. Kolmen muun suhteen elämme toivossa, mutta mitään varmuutta ei heidänkään paluuajankohdistaan ole, päävalmentaja Jukka Toijala toteaa.
Kataja on selvittänyt viime viikot yhdeksällä terveellä pelaajalla.

– Uusien miesten myötä pääsemme vihdoin harjoittelemaan täysipainoisesti. Peleissä voimme mennä sellaisella meille luonnollisella rotaatiolla, mikä kuului suunnitelmiimme jo kauteen lähdettäessä. Peliminuutit eivät enää rasita liikaa tiettyjä pelaajia. Lisäksi pääsemme lähemmäksi sitä pelitapaa, mikä on ollut tarkoituskin, Toijala kaavailee.

Uusi Kataja-kaksikko tuntee toisensa entuudestaan. He aloittelivat Korisliiga-uriaan samaan aikaan (vuonna 2003) Vantaan Pussihukissa ja tiet kohtasivat uudelleen kaudella 2009-10 Torpan Pojissa.

203 senttiä kaukoheittovoimaa

Parhaimmillaan etenkin huikean tarkkana kaukoheittäjänä tunnetulla Samuel Haanpäällä on Kataja-tähti Petri Virtasen tapaan takanaan tiivis viime kesä maajoukkueen kanssa. Haanpää nimettiin lopullista EM-kisajoukkuetta valittaessa varamieheksi.

Heinäkuussa solmittu ammattilaissopimus vei miehen sarjakauden alussa Kyprokselle Keravnosiin, joka pelasi oman sarjansa ohella myös kansainvälisiä otteluja EuroChallenge-liigassa. Keravalaisen Kori-80:n kasvatti kärsi pohjevaivoista kyeten mukaan viiteen Kyproksen liigan otteluun. Keskimäärin 14 minuutin peliajalla tilastoihinsa kirjautuivat merkinnät 4,2 pisteestä, 1,4 levypallosta ja 1,4 syötöstä. Neljässä EuroChallenge-pelissä vastaavat keskiarvot olivat 13 minuutissa 5,0 pistettä ja 2,8 levypalloa. Kun joukkueen ottelut eurokentillä päättyivät, sopivat seura ja pelaaja joulukuussa yhteistyön ennenaikaisesta päättymisestä.

Maajoukkueen valmentajistoon kuuluva Toijala kertoo pitäneensä Haanpään kanssa tavallista tiiviimmin yhteyttä viime maajoukkuekesästä saakka.

– Olemme yhdessä järjestämässä koripalloleiriä tulevana kesänä, joten etenkin sen tiimoilta olemme pitäneet tasaisesti yhteyttä. Olen toki koko ajan seurannut myös, miten hänen uransa etenee ja kun Samuel ja joukkueensa Keravnos päättivät purkaa sopimuksen, ilmoitin kiinnostuksestamme.

Kun uutta ulkomaansopimusta ei Haanpään asettamassa tavoiteajassa syntynyt, alkoi paluu Korisliigaan kahden vuoden tauon jälkeen näyttää todennäköiseltä.

– Tähtäin oli ulkomailla, mutta kun aikaa alkoi kulua, halu päästä pelaamaan kasvoi, ”Santtu” taustoittaa paluutaan kotimaan kentille.

– Oma tavoitteeni on pelata aina mahdollisimman korkealla tasolla, myös rooli menestyvässä joukkueessa kiinnostaa.

Jukka Toijala kaavailee Haanpäälle muutakin kuin pelkän heittäjän roolia.

– Kaikki tietävät Santun heittotaidon. Katajalle hänestä on tässä yhteydessä apuja myös kokonsa puolesta, sillä hän pystyy puolustamaan 3-4 -paikan pelaajia. Uskon, että tämä helpottaa etenkin isojen miestemme, Samin (Lehtoranta) ja Jeremyn (Price) peluuttamisessa sekä auttaa meitä mahdollisissa virhevaikeuksissa, Toijala näkee.

Yllätysveto mallia Kajander

Melkoisena yllätyksenä Kataja saa kymmenennen Korisliiga-kautensa aloittavan Elias Kajanderin. Helsinkiläisen Touhun Pojat Lauttasaaren (ToPoLa) kasvatti oli viime kesänä jo lopettelemassa pääsarjauraansa, mutta perui lopulta päätöksensä.

Päänavauksen Helsingin-suuntaan teki tuttu pelikaveri ToPo-ajoilta, Ilpo Pehkonen. Hetken ehdotusta mietittyään opintovapaalla varatuomarin työstään oleva Kajander päätti yhdistää kauppatieteiden opinnot ja koripalloilun.

– Hetki meni miettiessä, onko minulla vielä pelifiiliksiä. Kun niitä sitten tuntui olevan, ei Joensuuhun tulolla ollut esteitä. Opintovapaani mahdollistaa paikkakunnan vaihdon ja kevääseen saakka voin käyttää Itä-Suomen yliopiston palveluja, graduaan työstävä Kajander kertoo.

– Myös sympatiani ovat tässä tilanteessa Katajan puolella. Arvostan seuraa valmentajineen ja taustahenkilöineen ja haluan auttaa, kun mahdollisuus siihen nyt on.
Urheilua ikänsä harrastanut lakimies ei ole päästänyt lyhyehkön pelitauon aikana kuntoaan rapistumaan.

– Jos olisin rapakunnossa, en olisi hommaan ryhtynyt. Koetan tuoda mukaan kokemustani ja fiksua tekemistä niin treeneihin kuin peleihinkin. Koulun ohella tavoitteena on tietenkin mestaruus, kaksi kertaa finaalitappiota urallaan maistanut Kajander vakuuttaa.

Haanpään tapaan Kajander tuo 196-senttisenä Katajaan muun muassa lisää pituutta.

– Kajander tuo meille kokoa ja apuja kolmos- ja nelospaikoille. Hän on monipuolinen, fiksu pelaaja, joka on hyvä juoksemaan kenttää. Kliseisesti sanottuna ”kokenut joukkuepelaaja”.
Viime keväänä ToPossa edellisen kerran liigapalloa pelannut Kajander kirjautti tuolloin 38 runkosarjapelissä tilastoihinsa 6,9 pistettä ja 3,3 levypalloa puurrettuaan kentällä keskimäärin 22 minuuttia ottelua kohden.

Uusi Kataja-kaksikko saapuu Joensuuhun tiistaina. Joukkue pelaa seuraavan kerran ensi lauantaina (28.1.), jolloin Korisliigassa vastustajaksi Joensuu Areenalle saapuu Kouvot. Ottelu on osa yhdessä Mestis-kiekkoseura Jokipoikien kanssa järjestettävää yleisölle ilmaista Mehtimäen Mestarit -tapahtumaa.

Lisätiedot: Joensuun Katajan nettisivut