Maajoukkuelegendat Hakala ja Zitting Koripalloliiton hallitukseen

Lauantaina Helsingissä kokoontunut Koripalloliiton valtuusto valitsi liiton hallitukseen uusina jäseninä kaksi maajoukkuelegendaa, Suomen kaikkien aikojen naiskoripalloilijan Lea Hakalan sekä mittavan peliuransa jälkeen liikemaailmassa menestyneen Antti Zittingin.

Yhteensä 370 aikuisten maaottelua pelanneet Lea Hakala (kuvassa) ja Antti Zitting ovat uudet Koripalloliiton hallituksen jäsenet.

Koripalloliiton hallituksesta erovuorossa olivat Jouni Grönroos, Jussi Kärkkäinen, Esko Strandberg ja Tom Westerholm. Liittovaltuusto valitsi heistä jatkokaudelle Kärkkäisen (varajäsen Arvo H. Forsman) ja Westerholmin (Esko Strandberg). Uusina niminä hallitukseen tulivat valituiksi ex-maajoukkuetähdet Antti Zitting (Matti Kulla) ja Lea Hakala (Antti Olkinuora).

Hakala on 251 naisten maaottelullaan kautta aikain eniten aikuisten maaotteluita pelannut pelaaja. Kymmenen vuotta sitten maaottelutasolla aktiiviuransa lopettanut Hakala toimii nykyisin Pohjois-Haagan yhteiskoulun vararehtorina ja on aktiivinen toimija kansainvälisessä koripalloperheessä. Hakala on kansainvälisen koripalloliiton (FIBA) teknisen komission sekä FIBA Euroopan naiskomission jäsen.

Urallaan 119 miesten maaottelua pelannut Zitting on siviiliammatiltaan SacoTec-yhtiön toimitusjohtaja. Hänen luottamustehtävistään löytyy mm. Elinkeinoelämän keskusliiton varapuheenjohtajuus.

Lauantaina valituksi tulleet Hakala, Kärkkäinen, Westerholm ja Zitting muodostavat Koripalloliiton hallituksen yhdessä puheenjohtaja Curt Lindbomin sekä viime vuonna valittujen jäsenten Tuula Kortteen, Jorma Kytökankaan, Seppo Mannisen ja Ira Pasin kanssa.

Valtuuston uudeksi varapuheenjohtajaksi tuli lauantaina valituksi valmennuspuolella meritoitunut Timo Nieminen.

Liittovaltuusto hyväksyi myös Koripalloliiton toimintasuunnitelman ja talousarvion vuodelle 2012, joka on noin 3,9 miljoonaa euroa. Koripalloliiton toimintaa ohjaa jatkossakin vuosi sitten lanseerattu motto ”enemmän ja parempia pelaajia”. Perustoiminnan ja kehityshankkeiden ohella Koripalloliitto seuraa ja osallistuu tiiviisti käynnissä olevaan liikuntapoliittiseen muutostyöhön ja valmistautuu tarkastelemaan tarvittaessa oman organisaationsa rakennetta.

Lauantaisen liittovaltuuston kokouksen yhteydessä Koripalloliitto muisti kultaisella ansiomerkillä ansioituneita koripallotoimijoita. Kultaiset merkit myönnettiin Lea Hakalalle, Martti Iivoselle, Matti Koskiselle, Kari Saariselle ja Arto Savanderille.

Lisätiedot: Koripalloliittoa koskevat uutiset