Historiallisesti olympialaisiin edennyt Saksa tanssii sunnuntaina Susiladiesin kanssa Urheassa

Susiladies kohtaa sunnuntaina 7.7. klo 18:00 Urhea-hallissa, Helsingissä Saksan, joka valmistautuu Pariisin olympialaisiin 2024. Tässä artikkelissa pureudumme Saksan pelityyliin ja avainpelaajiin Susiladies-valmentaja Jussi Laakson avustuksella.

Olympialaisiin valmistautuva Saksa ja Susiladies kohtaavat sunnuntaina. Kuva: FIBA.

Saksalle kesä on historiallinen, sillä kyseessä on ensimmäinen kerta, kun maan naisten joukkue pelaa olympialaisissa. Belémissä, Brasiliassa, helmikuussa pelatuissa karsinnoissa Saksa voitti ensin Serbian, hävisi Australialle ja voitti lopulta karsintoja emännöineen Brasilian 71-73 ja eteni olympialaisiin.

Saksalta puuttuu tällä hetkellä kolme karsintojen avainpelaajaa eli Saballyn siskokset Satou (Dallas Wings) ja Nyara (New York Liberty) sekä Leonie Fiebich (New York Liberty). Satou on loukkaantuneena, kun taas Nyara ja Fiebich pelaavat WNBA-kautta.

– Heillä on silti koko ja laatua joukkueessa. He ovat isokokoinen joukkue, joka pelaa organisoidusti, Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso aloittaa.

– Verrattuna Ranskaan he haluavat pelata enemmän korin läheisyydessä hyökkäyspäässä. Ranskalla oli urheilullisia ajajia takakentällä, kun taas Saksan takakentän pelaajista moni tukeutuu spot-up-heittoihin. Vielä on mysteeri, millä kokoonpanolla ja rotaatiolla he pelaavat ilman WNBA-kolmikkoa.

– Hyökkäyksessä avaintekijänä on isojen nouseminen high-post alueelle, josta erilaisia actioneita: pin down + handoff, suora handoff, swing + handoff, pass + ball screen. Isot ovat hyviä sealaamaan ja postaamaan.

– Puolustuspäässä olympiakarsinnoissa ja marraskuun EM-karsintaikkunassa heidän päätehtävänsä on suojella painttia. Se tarkoittaa, että heidän palloskriinipuolustuksensa on passiivisempaa, drop-tyylistä. Siinäkin mielessä he ovat erilainen kuin Ranska, joka oli aktiivinen.

Susiladies kohtaa Saksan kahdesti. Ensin perjantaina 5.7. ilman yleisöä ja sunnuntaina 7.7. klo 18:00 yleisön kanssa. Susiladiesille kyseessä on kesän viimeiset maaottelut. Suomi on kohdannut aiemmin Tshekin kahdesti ja Ranskan kahdesti.

– Olemme yrittäneet löytää kolme erilaista joukkuetta tähän kesään, mitkä antavat erilaisia näkökulmia. Kaikki kolme ovat taktisesti ja pelaajamateriaaliltaan erilaisia.

Valmentaja Laakson Saksa-tärpit: seuraa heitä

Alexis Peterson (165 cm/29): ”Erittäin nopea, räjähtävä ja vikkelä pointti, joka tykkää pallosta. Palloskriini on hänen juttunsa. Todella taitava pelaaja, joka tuo varmasti harmaita hiuksia meidän takakentälle. Toisaalta meillä on Sara Bejedi, joka on kooltaan ja ominaisuuksiltaan hyvin samankaltainen pelaaja.”

Luisa Geiselsöder (195/24): ”Pelaa Petersonin  kanssa Euroliigaa Basket Landesissa. Hyviä post-liikkeitä pääsääntöisesti vasemman olkapään kautta oikealle kädelle. Heittämisessä midrange on hänen juttunsa.”

Maria Gülich (195/30): ”Entinen WNBA-pelaaja, nykyään pelaa Euroliigaa Valenciassa. Monipuolinen iso. Löytyy poppia, rollia ja post-pelaamista molemmille käsille. Kokenut Euroliiga- ja WNBA-jyrä, joka pelaa korkealla tasolla.”

Päivitetty