Hanno Möttölä valmentajaksi NBA Draft Combine -leirille

Jo kuudennen vuotensa Susijengin valmennusjohdossa aloittava Suomi-koriksen ikoni Hanno Möttölä, 47, on saanut kutsun valmentajaksi Chicagossa 12.-16.5. järjestettävälle NBA Draft Combine -leirille. Möttölä pääsee ennen leiriä tositoimiin jo viikonlopun G League Elite Camp -katselmuksessa.

Hanno Möttölä on kutsuttu yhdeksi NBA Draft Combine -leirin valmentajista. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

– Tässä on tullut oltua vuosien varrella erilaisissa yhteyksissä NBA:n suuntaan, kuten osana NBA European Ambassador -ohjelmaa. Jonkin aikaa sitten he tiedustelivat halukkuuttani osallistua valmentajana NBA Draft Combine -leirille, ja tietenkin vastasin myöntävästi, Möttölä kertoo.

NBA Draft Combine on keväisin järjestettävä vuosittainen leiritys NBA:n varaustilaisuuteen ilmoittautuneille huippupelaajille. Chicagossa järjestettävään NBA Draft Combineen on tänä vuonna kutsuttu yhteensä 78 pelaajaa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:sta ja ympäri maailman huippusarjoja.

Mukana kutsuttujen listalla ovat mm. Ranskan Zaccharie Risarcher ja Alex Sarr, Serbian Nikola Topic sekä tukku Yhdysvaltojen parhaita nuoria pelaajia Cody Williamsista Dalton Knechtiin ja Bronny Jamesiin.

– Leirille osallistuvat pelaajat jaetaan neljään joukkueeseen, joista jokaisen päävalmentajana toimivat eri NBA-joukkueiden apuvalmentajat. Tiedossa on paitsi erilaisia heitto- ja kontaktittomia harjoitus- ja testiosuuksia, myös pelejä neljän joukkueen välillä, Möttölä jatkaa.

NBA Draft Combine -leirin johtajana toimii pelaajaurallaan viisi NBA:n mestaruutta hakenut Derek Fisher. Takavuosien pelaajahuipuista leirille on kutsuttu valmentamaan myös mm. Wisconsin Herdiä G-liigassa valmentava slovenialaislegenda Beno Udrih, kahdeksan kautta NBA:ssa pelannut Ronald ”Flip” Murray sekä WNBA:n kaikkien aikojen pelaajiin lukeutuva Cynthia Cooper.

Jo ennen NBA Draft Combinea Möttölä osallistuu valmentajan ominaisuudessa niin ikään Chicagossa järjestettävään G League Elite Camp -katselmukseen, jonka parhaat pelaajat valitaan NBA Draft Combineen.

– NBA on lähettänyt pelisysteemit ja drillipaketit jo hyvän aikaa sitten opeteltavaksi, eli masiina pyörii kiitettävästi ja tiedossa on varmasti hyvin intensiiviset päivät Chicagossa. Seuraan NCAA-koripalloa joka kausi, joten useat pelaajat ovat sitä kautta tiedossa. On äärimmäisen mielenkiintoista ja antoisaa päästä tarkkailemaan ja auttamaan heitä tällaisessa painetilanteessa, jossa yksi hyvä leiritys voi nostaa pelaajien asemia draftissa useammalla pykälällä ja sitä kautta koko heidän uraansa, Möttölä kuvailee tunnelmiaan.

– Tavoitteeni on poimia leirityksestä tuoreita ajatuksia ja näkemyksiä tuomisiksi Suomeen ja tietenkin viedä yhtä lailla suomalaista valmennusosaamista Chicagoon. On upea päästä keskustelemaan koripallosta ja valmentamisesta NBA- ja G-League-valmentajien kanssa, tavata vanhoja tuttuja ja luoda paljon uusia kontakteja. Paikalla ovat varmasti kaikki 30 NBA-joukkuetta johtajineen sekä iso liuta NBA-valmentajia.

Möttölä on valmentajaurallaan kuulunut HBA-Märskyn valmennusjohtoon vuodesta 2012 asti. Susijengin valmennusjohdossa Möttölä aloitti kesällä 2019.

Päivitetty