Latvia peittosi Suomen nuoret

Tallinnassa eilen käynnistynyt alle 18- ja 16-vuotiaiden nuorten tyttöjen ja poikien maajoukkueiden Baltic Sea Cup alkoi Suomen osalta tappioilla. Parhaiten kampoihin Latviaa vastaan laittoivat 18-vuotiaat tytöt.

18-vuotiaista tytöistä Suomen parhaimmistoon kuuluivat Hanna Vapamaa 13/6, Jutta Jortikka 11/3 sekä Kia Ignatius 11/1. Avauspuoliaika pelattiin tasaisesti. Latvia karkasi kuitenkin neljännellä jaksolla ja ottelu päättyi susittarien tappioon 89-72.

18-vuotiaat pojat kärsivät 91-68 tappion. Suomen tehokkain oli Väinö Kuusela, joka heitti 15 pistettä ja haki kahdeksan levypalloa. Juho Laakkonen onnistui 14 pisteen ja neljän levypallon edestä.

16-vuotiaat tytöt hävisivät luvuin 68-41. Tyttöjen korkeimman pistemäärän heitti Lotta Ricter kooten saldokseen 16 pistettä. Linni Heino auttoi joukkuettaan seitsemän pisteen ja neljän levypallon edestä.

16-vuotiaat pojissa Latvia oli parempi lukemin 71-58. Kuten muissakin suomalaisten otteluissa ensimmäisen pelin jännitys näkyi otteissa turhina menetyksinä ja virheinä. Joukkueen päävalmentaja Anton Mirolybov löysi joukkueestaan tappiosta huolimatta positiivisiäkin asioita.

– Koko joukkueen puolustus oli kuitenkin hyvällä tasolla, mistä voi olla tyytyväinen. Tänään, kun muutamme turhat menetykset helpoiksi koreiksi, niin tulos on varmasti erilainen, totesi Mirolybov.

Suomen nuoret kohtaavat tänään Viron. Otteluita voi seurata live-seurannassa  turnauksen nettisivuilla osoitteesta http://www.basket.ee/bsbc/ ,josta löytyvät eilisen päivän täydelliset tilastotkin.

Baltic Sea Cupin otteluohjelma 4.1.

ikäluokka ottelu klo
T-16 Suomi – Viro 15:00
P-16 Suomi – Viro 16:00
T-18 Suomi – Viro 19:00
P-18 Suomi – Viro 20:00