Rannikko hakee neljän voiton suoraa syksyn EM-karsinnoista

Suomen koripallomaajoukkue avaa EM-karsintaurakkansa sunnuntaina Helsingin Jäähallissa, kun vastaan asettuu Itävalta. Maajoukkueen taitava pelintekijä Teemu Rannikko lyö surutta korttinsa pöytään tämän syksyn EM-karsintapelien osalta.

– Haussa on neljän voiton suora ja sitä myötä hyvät asetelmat vuoden 2007 syksyyn, jolloin karsintojen toinen puolisko pelataan.

Suomi käynnistää haastavan urakkansa siis sunnuntaina Itävaltaa vastaan ja kohtaa tulevien viikkojen aikana karsintalohkon kolme muutakin joukkuetta, Islannin, Georgian ja Luxemburgin.

– Emme voi missään tapauksessa aliarvioida Itävaltaa, mutta selvää on, että eihän meille kelpaa mikään muu kuin voitto kotiyleisön edessä, korostaa Rannikko, joka sai Tshekin leirillä kovan iskun polvensa yläpuolelle.

Nyt niin sanottu puujalka on vertynyt taas normaaliin kuntoon.

– Jalka on ok ja juoksuvoima kohdallaan. Minulla on kuin nuoren koiran jalat, virnistää ensi viikon lauantaina 26 vuotta täyttävä Rannikko.

Hanno Möttölä täyttää samana päivänä puolestaan 30 vuotta.

“Nyt on iskun paikka”

Seuratasolla uraansa slovenialaisessa Union Olimpija Ljubljanassa jatkava Rannikko uskoo vakaasti nykyisen maajoukkueen menestykseen.

– Joukkue on ollut taas vuoden kauemmin yhdessä. Pitää myös muistaa, että olemme saaneet viime syksynä loukkaantumisesta kärsineen Jukka Matisen mukaan yhtenäiseen porukkaan.

– Petteri Koponen puolestaan edustaa nuorta tulevaisuuden kaartia. “Petsku” on pistänyt pirteydellään myös vanhempaan ryhmään vauhtia, vahvistaa Rannikko.

Rannikko uskoo, että nykyinen maajoukkue on parhaimmillaan kahden vuoden kuluttua, jolloin sen paikka on EM-karsintojen A-divisioonassa.

– Mitään muuta vaihtoehtoa ei ole olemassa. Nyt on iskun paikka.

Maajoukkueen valmennusjohto on luonnollisesti analysoinut tarkasti sunnuntain vastustajan Itävallan kuviot. Videolta Itävallan nähneet pelaajat ovat puolestaan keskittyneet puhtaasti omaan tekemiseen.

– Panostamme ensisijaisesti omaan puolustukseen ja hyökkäykseen. Voitto otetaan sitä kautta, lupaa Teemu Rannikko.

Suomen ja Itävallan välinen taisto käynnistyy Jäähallissa klo 16. Lipunmyynti alkaa tuntia ennen ottelun alkua.

Lue myös seuraavat jutut

Lisätietoja: /maajoukkueet/miesten_maajoukkue/