Torppa kavensi otteluvoitot

ToPo ei suostunut lähtemään vielä lauantaina kesälomille vaan kavensi Korisliigan puolivälieräsarjan LrNMKY:tä vastaan tilanteeseen 1-2. Torppa voitti Lappeenrannassa 82-71 (46-44). Pelit jatkuvat maanantaina Espoossa.

Selkä seinää vasten pelannut ToPo onnistui Lappeenrannan urheilutalolla erinomaisesti. Väkevästi taistellut vierasjoukkue ansaitsi täysin voittonsa.

– Nyt puolustimme juuri niin uhrautuvasti kuin ennen ottelua sovittiin. Kaksinkamppailupelaaminen oli selvästi aikaisempaa parempaa ja suljimme levypallopaikat tiukasti oman korin alla, ToPon valmentaja Pekka Salminen totesi.

Mestarisuosikkeihin lukeutuvan Lappeenrannan NMKY:n matka edes välieriin mutkistui kummasti.

– Kentällä oli vain yksi joukkue, joka halusi voittoa. Meidän pelaajat olivat ilmeisesti merkanneet huomisen vapaapäiväksi ja luulivat saavansa kolmannen otteluvoiton pelkästään paikalle ilmestymällä, valmentaja Mika Turunen äimisteli.

Kentän tehokkain Lappeenrannassa oli kotijoukkueen Pasi Riihelä, joka kirjautti itselleen lukemat 25/5. Maurizio Pratesi teki helsinkiläisille 24 pistettä.

Kataja ei antanut PuHun yllättää

Lauantain toisessa puolivälieräottelussa Kataja nipisti voiton Pussihukista. Joensuulaiset kaatoivat vantaalaiset kotiareenallaan pistein 89-66 (48-28). Kataja on kotisalissaan tunnetusti kova. Tällä kaudella joukkue voitti runkosarjan 22 kotiottelustaan peräti 19.

Helisemässä oli Pussihukatkin, sillä jo tauolla nimivahva isäntäryhmä johti 20 pisteellä. Kataja johtaa puolivälieräsarjaa nyt voitoin 2-1. Välieräpaikka on katkolla maanantaina Myyrmäessä.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Päivitetty