Italian Serie A2:n pudotuspelejä pelataan kahdessa lohkossa, joista lohkojen voittajat nousevat ja pelaavat koko sarjan voitosta. Faenza sijoittui omassa lohkossaan neljänneksi ja sai pudotuspelien toisella kierroksella vastaansa A-lohkon selvästi voittaneen Sanga Milanon.
Se hallitsi omaa lohkoaan häviten runkosarjan aikana vain kolme ottelua. Se oli selvittänyt myös pudotuspelien avauskierroksen puhtaasti kahdella voitolla.
Faenza haki heti ensimmäisestä pelistä voiton Onnelan heittäessä 25 pistettä. Faenza pääsi hakemaan ratkaisuaan kotikentälleen ja jännittävien vaiheiden jälkeen voitti 67-65.
Ottelu meni jatkoajalle, jossa Onnela nousi isoon rooliin. Hän heitti joukkueensa neljä ensimäistä pistettä antaen Faenzalle yliotteen heti aluksi. Milanolla oli mahdollisuus nousta voittoon viime sekunneilla, mutta voittoheitto meni ohi ja Faenza pääsi juhlimaan finaalipaikkaa.
Onnela oli jälleen ottelun pistetykki heittäessään 22 pistettä ja täytteli tilastojaan komeasti myös kahdeksalla levypallolla, kahdella syötöllä ja kolmella torjunnalla.
Lohkofinaalissa se saa vastaansa viime kaudella Serie A1:stä pudonneen Alpon. Joukkueet pelasivat samassa runkosarjan lohkossa, jossa Alpo vei molemmat pelit nimiinsä. Otteluparin voittaja varmistaa nousun ja etenee Serie A2:n finaaliin, jossa se kohtaa kaavion toisen puolen voittajan.
Isossa-Britanniassa saaatiin runkosarja päätökseen ja pudotuspelit käyntiin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves sijoittui runkosarjassa neljänneksi ja Veera Pirttisen Manchester seitsemänneksi.
Puolivälierät pelattiin kerrasta poikki. Wolves eteni neljän parhaan joukkoon kaatamalla Newcastle Eaglesn 72-68. Pounds heitti ottelussa kaksi pistettä. Välierässä Wolves saa vastaansa runkosarjan voittaja Sheffield Hattersin.
Pirttisen Manchester puolestaan taipui niukasti runkosarjassa toiseksi sijoittuneelle Caledonia Gladiatorsille 82-87. Pirttinen urakoi ottelussa 35,5 minuuttia heittäen yhdeksän pistettä ja jakoi neljä korisyöttöä.
Pirttinen nautti kauden aikana suurta vastuuta pelaten runkosarjassa puoli tuntia ottelua kohden tilastoiden monipuolisesti 9,6 pistettä, 3,7 levypalloa, 2,9 syöttöä ja 1,4 riistoa.
Susiladiesin pelaajat viime viikolla:
Italian Serie A2 (lohkon välierä, paras kolmesta):
Faenza-Sanga Milano 67-65 (otteluvoitot 2-0)
Lilli Onnela (Faenza): 22 pistettä, 8 levypalloa, 2 syöttöä, 3 torjuntaa
Ottelutilastot
Iso-Britannian Super League (puolivälierät, kerrasta poikki):
Oaklands Wolves-Newcastle Eagles 72-68
Anissa Pounds (Oakland): 2 pistettä, 1 levypallo
Ottelutilastot
Caledonia Gladiators-Manchester Basketball 87-82
Veera Pirttinen (Manchester): 9 pistettä, 2 levypalloa, 4 syöttöä, 1 riisto
Ottelutilastot
