16-vuotiaat pojat kärsivät tappion Israelille

Israel kaatoi 16-vuotiaat pojat ikäluokan EM-kisoissa 69-51 (36-38). Suomella on edessään vielä yksi ottelu ennen välipäivää.

Miikka Muurinen oli Suomen pistekärki. Kuva: FIBA Europe

Alun nihkeyden jälkeen Suomi sai pelinsä kulkemaan ja Suomen osalta parhaat hetket nähtiin ennen puoliaikaa. Puoliajalle mentiin Sudenpentujen kahden pisteen johdossa.

– Valitettavasti tänäänkin tuloksena tappio. Pelasimme tänään kuitenkin sellaista joukkuetta vastaan, joka antoi meille mahdollisuuden kilpailla voitosta. Saimme otteluun huonon alun, mutta ensimmäisen jakson loppu sekä toinen jakso oli meiltä mallikasta pelaamista, päävalmentaja Jyri Lohikoski sanoi.

Kolmas jakso oli Suomen kannalta murheellisin. Sen vierasjoukkueena pelannut Israel vei nimiinsä 22-6 ja pääsi viimeiselle jaksolle 14 pisteen etumatkalta.

– 25 minuuttia pysyimme hyvin mukana, mutta sen jälkeen olisimme kaivanneet enemmän onnistumisia hyökkäyspäähän. Epäonnistumiset hyökkäyspäässä alkoivat näkyä myös puolustuspään tekemisessä. Israel teki siinä 12 pistettä putkeen. Pystyimme luomaan tarpeeksi laadukkaita heittopaikkoja, mutta prosentit eivät olleet tarpeeksi hyviä.

Päätösjaksolla Israelin johto vielä kasvoi ja Suomen kisojen avausvoitto jäi odottamaan itseään.

Miikka Muurinen oli Suomen pistekärki. Hänelle kirjattiin 11 pistettä ja kuusi levypalloa. Julius Ansamaa 8/7 antoi arvokkaita minuutteja penkiltä. Israelin Aviel Mamo 16/18 oli Sudenpennuille hankala pideltävä.

Suomi pelaa alkulohkossa vielä yhden ottelun, kun joukkue kohtaa Espanjan. Ottelu alkaa Suomen aikaa klo 19:30.

– Nämä pelit ovat valtavan hieno paikka oppia näille nuorille. Varsinkin tälle ikäluokalle, joka on kärsinyt koronan vaikutuksista. Jo valmistavissa maaotteluissa pääsimme kohtaamaan huippumaita. Espanjaa vastaan ei auta lähteä nöyristelemään vaan lähdetään antamaan parhaamme.

Ottelutilasto

Päivitetty