Aino Tuomi HyPon takalinjoille

29.6.2012 Keväällä 2009 naisten SM-sarjan vuoden tulokkaaksi valittu Aino Tuomi, 22, jatkaa pääsarjauraansa sarjanousija Hyvinkään Pontevan riveissä. 165-senttinen Tuomi edusti vuosina 2008–10 pääsarjassa orimattilalaista Team S-Hämeenmaata.

Aino Tuomi palaa kahden vuoden tauon jälkeen pääsarjakentille. Kuva: Kimmo Metsälä.

Tuomi urakoi vuosien 2008–10 aikana Team S-Hämeenmaan pelinrakentajana 26 minuutin ottelukohtaisella peliajalla keräten tehoikseen 6,6 pistettä ja 1,6 levypalloa ottelua kohden. Viimeiset kaksi kautta Tuomi on pelannut naisten I divisioonaa ja alueellista II divisioonaa.

 

Aino Tuomen ja Puhuttarista saapuneen Noora Korhosen myötä Hyvinkään Pontevan kokoonpano SM-sarjakaudella 2012/13 on jotakuinkin valmis amerikkalaispelaajia lukuun ottamatta. Uutena pelaajana joukkueen harjoitusrinkiin on nousemassa A-juniori-ikäinen Venla Laakso.

 

– Kun joukkueessa ei ole vanhemman sukupolven konkareita, kaikki ovat varmasti samalla aaltopituudella. Kaikki pelaajamme ovat myös vahvasti koripalloon panostavia lupauksia. Olemme siis varmasti nälkäinen ryhmä, valottaa HyPo:n päävalmentaja Besim Maxhuni joukkueen kemiaa.

 

 

Lisätietoja: HyPon tiedote


 
23.4.2026 20:22 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voiton päässä mestaruudesta

Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.

20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

15.4.2026 13:59 Naisten Korisliiga

Erotuomarit valittu Naisten Korisliigan finaaleihin

Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

Näytä lisää vastaavia