Awak Kuier hurjasteli 10 pistettä, 12 levypalloa ja 7 syöttöä – Wings päihitti Libertyn

WNBA:ssa Awak Kuier keräsi 10 pistettä, 12 levypalloa, 7 syöttöä ja kolme torjuntaa, kun Dallas Wings nappasi kolmannen peräkkäisen voittonsa. Wings voitti New York Libertyn 88-77 (47-31).

Kuva: Ville Vuorinen.

WNBA:ssa Awak Kuier keräsi 10 pistettä, 12 levypalloa, 7 syöttöä ja kolme torjuntaa, kun Dallas Wings nappasi kolmannen peräkkäisen voittonsa. Wings voitti New York Libertyn 88-77 (47-31).

Wings karkasi lopullisesti toisella jaksolla, jonka se vei 29-11 ja johto repesi kaksinumeroiseksi. Liberty hätyytteli toisella puoliajalla Wingsin johtoa – päästen parhaimmillaan viiden pisteen päähän – muttei sen lähemmäksi.

Kuier pelasi 27 minuuttia ja 41 sekuntia, joiden aikana hän tilastoi miltei tripla-tuplan 10 pisteellä, 12 levypallolla, 7 syötöllä ja kolmella torjunnalla. Pelitilanneheittonsa suomalainen osui 3/6, joista kolmoset 3/4. Vapaaheittonsa hän upotti 1/1.

Wingsin komeimman tilastorivin keräsi Jessica Shepard 22 pisteen, 12 levypallon ja 11 syötön tripla-tuplalla. Pisteillä herkuttelivat myös Paige Bueckers (15/7/6) ja Azzi Fudd (12/0).

Libertyn pistekärki oli Breanna Stewart, jonka saldo oli 29 pistettä ja 9 levypalloa.

Wings on voittanut tällä kaudella 14 ottelua ja hävinnyt 8. Sarjataulukossa joukkue on neljäntenä.

Ottelutilastot

Päivitetty

Henkilöt