Liigataulukossa toiseksi viimeisenä keikkuva Kouvot antoi kärkijoukkueelle tasapäisen vastuksen, ja 25. peliminuutilla kotijoukkue piinasi Bisonsia vielä numeroissa 42–45.
Siinä, missä Kataja Basket väsyi lauantai-iltapäivän ottelun neljännellä jaksolla puskettuaan tarpeeksi monta tuloksetonta hyökkäystä loimaalaispuolustusta vastaan, Kouvoille tapahtui vastaava notkahdus loppiaisaaton ottelun kolmannella jaksolla.
Tuukka Kotti, Matti Nuutinen ja Billy Keys johdattivat Bisonsin kymmenen pisteen johtoon samalla, kun vieraat pitivät Kouvot neljä minuuttia pisteittä. Jyri Lehtosen suojatit nousivat vielä neljännellä jaksolla kolmen pisteen päähän, mutta loimaalaiset pussittivat vapaaheittonsa vuorenvarmasti lopussa.
– Tämä oli meiltä kokonaisuutena vahva esitys, vaikkakaan ei niin tyylikäs. Hyökkäyspelimme kangertelee edelleen, mutta hyvä puolustus tuo mahdollisuudet voittoon. Heitimme huonosti vapaaheittoja myöten, mutta vain neljä pallonmenetystä oli meille iso edistysaskel, totesi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
John Williamson (18/8/2 blokkia), Tuukka Kotti (14/5/6 syöttöä/2 blokkia) sekä hyvän vastaanoton entisen seuransa kotifaneilta saanut Antto Nikkarinen (12/2/5 syöttöä) olivat Bisonsin 18. voiton takuumiehet.
Kouvojen Justin Hawkins (26/6) oli tulessa entistä seuraansa vastaan. Myös Ville Kaunisto (10/14) ja Delvon Johnson (14/9) onnistuivat.
(STT-Basket.fi)
Lisätietoja: Korisliiga
